Rënia e flokëve, vitaminat që ndihmojnë në parandalimin e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rënia e flokëve mund të ketë shkaqe të ndryshme, të tilla si ushqimi, stresi ose predispozicioni gjenetik, dhe të gjitha ato mund të ndikojnë në vetëvlerësimin tonë, kështu që si mund t’i bëjmë flokët përsëri tërheqës?

Disa vitamina dhe një dietë e saktë na ndihmojnë për ta luftuar këtë fenomen. Këtu janë disa sugjerime se ku mund t’i gjejmë ato vitamina.

-Acidi folik mund të gjendet në bishtajore dhe drithëra dhe ndihmon në rinovimin e qelizave.

-Vitaminë E në fruta dhe perime dhe na ndihmon për të rritur qarkullimin e gjakut.

-Vitamina A gjendet në kungull të njomë, karota dhe pjeshkë dhe ka veti anti-plakje të flokëve.

-Vitamina B7 dhe Vitamina C mund të gjenden përkatësisht në lakër dhe fasule, për të parën dhe në agrumet për të dytën; na ndihmojnë për shkëlqimin e flokëve dhe priren të kundërshtojnë humbjen e flokëve.

Një dietë që synon të luftojë rënien e flokëve gjithashtu na ndihmon në pamjen estetike të së njëjtës. Stresi padyshim ndikon në pamjen e tyre.

Është gjithashtu e mundur të gjeni suplemente në treg, për të luftuar rënien e flokëve, por preferohet të ndiqni një dietë të shëndetshme, e cila na vjen në ndihmë edhe në faktorë të tjerë, dhe na lejon të asimilojmë në një mënyrë padyshim më të ekuilibruar të gjitha vitaminat që hamë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Ekzekutuan babain, psikologia zbardh shkaqet: Kjo ka ardhur si rezultat i dhunës

Psikologia Manolita Hida thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nga fëmijët e tij, është kryer pasi ai ka...

Angelina Jolie bëhet bionde dhe duket yll

Duket se aktorja e njohur e ka gati formulën e kapërcimit të stinëve nga dimri i ftohtë në pranverën e ngrohtë, përmes një ndryshimi...

Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

Amerikanët janë përballë një përsëritjeje të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Sondazhet tregojnë një mungesë përkrahjeje për të dy kandidatët, ndërsa zoti Trump ndeshet edhe...

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa është ndihmuar nga motra dhe...

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë...

Lajme të tjera

Web TV