Gjenerali britanik: Pandemia ka sjellë shumë pakënaqësi, konfliktet mund të sjellin luftë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kreu i ushtrisë britanike, Gjenerali Sir Nick Carter, ka paralajmëruar Luftën e Tretë Botërore, pasi sipas tij pakënaqësitë nga pandemia janë shumë të mëdha.

Në një intervistë ekskluzive për Sky News, Carter u shpreh se rritja e konflikteve midis vendeve dhe kaosi i koronavirusit mund të përfundonte në një tragjedi akoma dhe më të madhe. Fatmirësisht, vendet kanë mësuar nga gabimet e tyre të mëparshme shton gjenerali.

Gjithashtu, kreu i ushtrisë britanike tha se “nuk është detyra e policisë dhe ushtrisë që t’i detyrojë njerëzit të qëndrojnë në shtëpi, por ata duhen të sensibilzohen vetë. Pandemia e bëri botën një vend shumë të pasigurt dhe njerëzit ishin të gjithë në ankth mbyll ai.

Sipas Bankës Botërore, ekonomia pati një ulje ekonomike prej 7% për shkak të koronavirusit.

Kujtojmë se totali i rasteve pozitive me COVID-19 në botë ka kapur shifrën e 50 milionë infektimeve, nga të cilët kanë humbur jetën 1.25 milion persona.
la.mi/Fjala.al


Të fundit

Për pandeminë, shtetrrethimin dhe lirinë utopike/ Nga Leonard Veizi

Pandemia vazhdon. Prej ditësh çështja e zgjedhjeve, - e fitores së ndershme e legjitime apo e ndonjë vjedhjeje me dorën...

Gara pesëshe në PD, Basha dhe Berisha “kundër” tre sfidantëve

Ka një opinion disi të gjerë fatkeqësisht që kreu demokrat Lulzim Basha “lodhet shpejt” dhe nuk e mban trysninë politike, që për kushtet e...

Tragjike, plagosen 3 policë nga të shtënat me armë, ja si paraqitet gjenja e tyre shëndetëSore 

Tre oficerë u qëlluan dhe u plagosën të mërkurën mbrëma ndërsa iu përgjigjën një raporti për praninë e një personi të rrezikshëm në periferi...

Parashikimi i motit për ditën e premte, 28 Maj 2021

Moti parashikohet me kthjellime dhe zhvillime vranësirash në mesditë deri në orët e pasdites vonë. Në mbrëmje do të ketë më tepër kthjellime. Rreshjet e...

Lajme të tjera

Web TV