Charles De Gaulle, gjenerali që u bë mishërim i emrit të Francës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

I lindur në Lille më 22 nëntor, 1890, Charles De Gaulle (Sharl Dë Gol) ishte gjenerali i cili për gati tri dekada ka mishëruar emrin e vërtetë të Francës, ai shoqëroi transformimin e vendit nga fuqi koloniale në fuqi ekonomike dhe politike. Zgjedh karrierën ushtarake kur ishte tetëmbëdhjetë vjeç, në gusht të vitit 1914, me shpërthimin e Luftës së Parë Botërore, është toger.

I burgosur nga gjermanët në vitin 1916, ai u lirua me armëpushimin në shtator të vitit të ardhshëm. Ai u bë kapiten dhe në vitin 1922 u pranua në shkollën e lartë ushtarake. Në vitin 1931 ai u dërgua në Sekretariatin e Përgjithshëm të Mbrojtjes dhe aty ishte ai që filloi të tregonte interes për çështjet e shtetit. Më 3 shtator 1939, kur Franca i shpalli luftë Gjermanisë, ai tashmë ka arritur gradën e kolonelit. Këto ishin vite të tensionit të madh kombinuar me zemërim të madh të shkaktuar nga qarkullimi në Evropë i armatës së pandalshme të Hitlerit, që mbillte kudo vdekje. Franca ndjehet e kërcënuar, por fatkeqësisht hyri në konflikt në kushte katastrofike socio-ekonomike.

Në vitin 1936 Fronti Popullor i majtë fiton zgjedhjet, por qeveria socialiste e Leon Blum dështon për të ringjallur gjendjen e vendit, i cili, për këtë arsye, hyn i papërgatitur për luftë. Më 1 qershor 1940, de Gaulle u emërua gjeneral brigade dhe nënsekretar i Mbrojtjes.

Situata precipiton. Në mes të qershorit, duke u kthyer nga një takim me kryeministrin Winston Churchill, ai mëson në Bordo dorëheqjen e kryeministrit Paul Reynard, zëvendësuar nga Marshall Philippe Petain, i cili nxiton për të kërkuar një armëpushim me Gjermaninë. Për Francën fillon një periudhë e errët, ku merr jetë  i ashtuquajturi “kolaboracionizëm” me pushtuesit, i cili do të përfshijë një pjesë të shoqërisë franceze, para së gjithash qeverinë e zhvendos në Vichy, për të ndalur urrejtjen dhe çmendurinë e nazistëve.

De Gaulle shfaqet në Londër: më 18 qershor nga BBC nis një apel të famshëm, që francezët t’iu rezistojnë gjermanëve. Pak ditë më vonë ai e denoncon armëpushimin: kjo vlen një dënim me vdekje në mungesë. Nga Afrika organizon forcat e Francës së Lirë dhe më 3 qershor të vitit 1944 ai u emërua president i përkohshëm i Republikës nga ana e Këshillit të Mbrojtjes, organ i lindur në Kongo në vitin 1940. Një qeveri që në fund të tetorit, është njohur nga fuqitë e mëdha, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Sovjetik dhe Britania e Madhe.

Pas fitores së luftës dhe përzënies së nazistëve nga Franca, në fillim të vitit 1946 De Gaulle si president i përkohshëm heq dorë nga mandati i presidentit të përkohshëm, me shpresën, jo të fshehur, se Franca do ta kuptojë atë. Por nga zgjedhjet që ndodhin në vjeshtë, ai del i humbur. Kështu lindi Republika e katërt, jo shumë e ndryshme nga ajo e mëparshmja (ndërsa de Gaulle kishte propozuar programin e tij të gjerë të reformave dhe përqëndrim në ekonomi). Megjithatë, De Gaulle ka hyrë  tashmë në politikë dhe në prill të vitit 1947 ai themeloi lëvizjen “Rassemblement du peuple Français”, e cila menjëherë të sjell një rezultat të madh në zgjedhjet lokale. Por në zgjedhjet politike të vitit 1951, ai del i mundur. Për gjeneralin filloi një periudhë e mërgimit politik në tërheqje e tij në Colombey-les-Deux-Eglise ndërsa Franca po përjeton vështirësi serioze, pjesërisht për shkak të rënies së perandorisë së saj koloniale. De Gaulle u kthye nga mërgimi i tij dhe më 1 qershor 1958 ai u zgjodh kryetar i Këshillit nga Asambleja Kombëtare.

Lexo edhe :  Ludmilla, “Zonja Vdekje” që asgjësoi 309 nazistë me snajper

Deputetët i japin kompetencat e përgjithshme gjeneralit dhe mundësinë e hartimit të një Kushtetute të re. Në thelb, shumica e historianëve pajtohen në përcaktimin e kësaj situate anormale një “grusht shteti të bardhë”, një moment i historisë franceze, në të cilën një përgjithësi ka kompetenca të plota, si një diktator. Burrë shteti i madh, megjithatë, shumë i lidhur me vendin e tij dhe në zemër të një ndjenjë të madhe të shtetit, të cilësisë që ka karakterizuar gjithmonë, më 28 shtator, paraqesë në një referendum një kushtetutë të re, e cila fitoi favorin e shumicës dërrmuese të francezëve .

Më 21 dhjetor ai u zgjodh President i Republikës. Republika e Pestë ka lindur, me një sistem fort presidencial dhe elektoral ende në fuqi sot. Ndërkohë, faktet e Algjerisë shpërthejnë, një nga shumë koloni franceze që ka kërkuar prej kohësh autonomi. De Gaulle propozon vetëvendosje për koloninë e Afrikës së Veriut, dhe referendumi më 8 janar 1961 jep konfirmim. Disa gjeneralë nuk pajtohen dhe më 22 prill 1961, ata bënënjë grusht shteti ushtarak në Algjer. Rruga e pavarësisë, megjithatë, është e pandalshme dhe kryengritja nuk ka efekt, përveç për të krijuar një organizatë terroriste (OAS), i formuar nga ushtarakët francezë që ishin kundër me dekolonizimit, të cilët do të bëjnë disa herë atentate kundër Gjeneralit dhe do të jetë për vite në qendër të ndodhive të errëta në të gjithë Evropën.

Më 1962 de Gaulle bëri një hap tjetër drejt reformës së përgjithshme të shtetit, duke futur zgjedhjen e drejtpërdrejtë të Presidentit të Republikës. Më 1965 është kandidat dhe fiton në balotazh kundër socialistit François Mitterrand. Ndërkohë, ai forcon politikën bërthamore të Francës, duke krijuar “force de frappe”, duke hedhur poshtë mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara dhe duke e quajtur veten jashtë NATO-s. Kjo politikë e duarve të lira iu pëlqen francezëve. Është 1968 dhe Parisi po digjet me trazirat e studentëve dhe punëtorëve. Për Francën është një moment tjetër dramatik. Më 20 maj, dhjetë milionë punëtorë shkojnë në grevë. Në ditët më vonë De Gaulle kontakton ushtrinë, në një përpjekje për të rivendosur rendin në vend.

Ai kthehet më 30 maj dhe shpall shpërbërjen e Asamblesë Kombëtare. Kjo është një provë e forcës që fiton në gjysmë: trazirat pushojnë, por një shumicë e fortë e krahut të djathtë del nga zgjedhjet, i panënshtruar ndaj reformave që Gjenerali ende dëshiron të prezantojë. Në fillim të prillit 1969 ai promovoi një referendum për t’i dhënë më shumë pushtet Rajoneve dhe Senatit, por ai u mund. Dhjetë minuta pas mesnatës, më 28 prill, ai dha dorëheqjen si president: ishte largimi i tij i lavdishëm nga politika franceze. Ai vetëmërgua pastaj në Colombey; këtu Charles De Gaulle vdes më 9 nëntor 1970./r.g/Fjala.al

 


Të fundit

Bie nga lartësia teksa riparonte çatinë, humb jetën në spitalin e Elbasanit 60-vjeçari

Një 60-vjeçar ka humbur jetën aksidentalisht në Elbasan. Mësohet se burri ka rënë nga lartësia teksa riparonte çatinë dhe...

COVID-19 në Kosovë/ Bien rastet e infektimeve, por rriten vdekjet, 24 viktima në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 24 viktima si pasojë e COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 890 raste...

Shoferët e pandërgjegjshëm, Shefi i Rrugores: Shqiptarët ‘arrogantë’ në timon

Në një intervistë për ‘News 24’, shefi i Policisë Rrugore, Erion Ahmeti tha se ky aks po ashtu edhe rrugë të tjera interurbane kryesore...

Përdorimi i alkoolit në moshë të re shkakton plakjen e parakohshme të enëve të gjakut

Sipas studimit të paraqitur në Kongresin e Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë në vitin 2021, alkooli i konsumuar në moshë të re shkakton plakjen e...

Ditët e Trashëgimisë / Margariti: Shndërruam rrënjësisht Qendrën Historike të Vlorës

Ministria e Kulturës bëri të ditur sot se Qendra Historike e Vlorës është rijetëzuar duke u shndërruar në një vlerë tjetër të shtuar për...

Lajme të tjera

Web TV