Lëkundjet e së mërkurës/ A kanë lidhje me tërmetin e 26 nëntorit? Flet sizmologu i njohur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sizmologu i njohur Rrapo Ormeni, ka folur rreth tërmeteve që u regjistruan të mërkurën në Maqedoninë e Veriut ku dhe shkaktuan disa dëme në rrugë dhe dëme materiale por fatmirësisht jo të lënduar.

I ftuar në “Ftesë në 5”, Ormeni, sqaron se lëkundjet e sotme nuk kanë lidhje me tërmetin tragjik që goditi Shqipërinë më 26 nëntor të viti të kaluar.

Sipas tij këto janë lëkundje të zakonshme, që nuk paraqesin rrezik. Ai ka qetësuar qytetarët duke thënë se në ditët në vijim do të ketë pasgodtje, por që sipas tij do të jenë me magnitutë të ulët.

“Janë tërmete të zakonshëm, nuk kanë rrezik, është më e qetë energjia që çlirohet nëpërmjet këtyre tërmeteve. Ky nuk ka lidhje me tërmetin e Durrësit. Njerëzit nga ndjesia e tërmetit të nëntorit të kaluar krijon ndjesinë e frikës, por për vetë faktin se kemi dy tërmete të njëjtit nivel, tregon se do të kemi pasgoditje të tjera në ditët në vijim, por do të jenë të një magnitude më të ulët.”, tha ai.

Katër tërmete janë regjistruar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut. Sipas të dhënave një tërmet me magnidutë 5.5 të shkallës Rihter ka lëkundur vendin gjatë orës 04:54 të mëngjesit të sotëm, ku epiqendra ka qenë në jug-perëndim të Gostivarit.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Nuk ia dolën dot/ Moti i keq i merr jetën tre personave

Greqia po perballet me nje mot ekstremisht te keq ndersa vendi numëron tre të vdekur nga kalimi i motit...

Burri çmendet për Shën Valentin, vendos unazë për të zmadhuar penisin dhe përfundon në spital

Një ngjarje e pazakontë dhe e çuditshme ka ndodhur së fundmi në Tajlandë. Një burrë, ka ndërrmarë veprimin ekstrem vetëm për t'u dukur mirë...

Vritet në prag të shtëpisë shqiptari, la gruan shtatzënë dhe një fëmijë të vogël

Një shqiptar është ekzekutuar me armë në Islandë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së shtunës, ku shqiptari rreth 40-vjeç u qëllua jashtë shtëpisë së tij...

“Sa janë shanset?”/ Riinfektohet me Covid-19 Fjoralba Ponari, i kërkon ndjesë grupit të punës pasi i vuri në rrezik 

Moderatorja Fjoralba Ponari është infektuar për herë të dytë me virusin Covid-19 dhe këtë lajm e ka bërë të ditur ajo vetë në rrjete...

Shenjat e gishtërinjve ‘dalin nga moda’, tani do të identifikoheni nga venat

Identifikimi i dikujt nga shenjat e gishtërinjve apo teknologjia e njohjes së fytyrës, ka disa të meta sepse të dhënat mund të manipulohen lehtësisht....

Lajme të tjera

Web TV