Cakaj interpelancë për shërbimin konsullor të shqiptarëve në Greqi: Lehtësim procedurash

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj po zhvillon sot një interpelancë me grupin e interesit të përbërë nga përfaqësues të shoqatave, të shtypit dhe mediave shqiptare në Greqi dhe ekspertë të fushës, të interesuar për shërbimin konsullor për komunitetin shqiptar në Greqi.

Gjatë fjalës së tij Cakaj ka thënë se është shtuar informimi për shqiptarët që jetojnë atje. Ndërkaq ka shtuar se janë lehtësuar procedurat për aplikim të mjetit të identifikimit.

Janë lehtësuar procedurat për aplikim për mjet identifikimi. Kem shtuar informimin nëpërmjet platformës ambasada ime. Përpjekja jonë pë të digjitalizuar të gjithë shërbimet kosullore është e vazhdueshme.

Situata në greqi  e rënduar, kemi marrë masa insitucioanle për shqiptarët në Greqi. Në Rodos dhe Kretë kanë shkuar skuadra për të marrë mjete identifikimi duke pasur parasysh situatën e pandemisë”, tha Cakaj./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Pandemia e vetmisë: Duhen fajësuar rrjetet sociale?

E mira kryesore që kanë rrjetet sociale në jetën tonë është fakti që mund të na lidhin me njerëzit...

Titulli kampion “çështje” e kryer, Inzaghi i beson Asllanit në rotacionin e Serie A

9 pikë plus vendit të dytë, për më tepër me një ndeshje më pak, shifra këto që i japin luksin trajnerit Inzaghi të bëjë...

E gjithë familja Meta e dyshuar! Zbardhen detaje të reja nga krimi horror në Durrës

Shtatë persona janë shoqëruar në polici në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Durrës ku 19-veçarja Hygerta Meta dyshohet se vrau babain...

Marrin pjesë në 135 koncerte në një vit, çifti në Maryland thyejnë rekordin botëror

Një çift nga Maryland treguan entuziazmin e tyre për muzikën ‘live’ kur thyen një rekord botëror Guinness duke ndjekur 135 koncerte në një vit...

Nëse lexoni këtë studim nuk do t’i lini më fëmijët me gjyshërit

Në epokën e teknologjisë moderne, shumë fëmijë kalojnë rreth gjysmën e kohës së tyre duke vizituar gjyshërit duke parë video ose duke luajtur lojëra...

Lajme të tjera

Web TV