Diabeti nuk njeh moshë, si ta kuptosh nëse je prekur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Diabeti është një gjendje shqetësuese, por e zakonshme mjekësore. Nëse keni diabet, duhet të menaxhoni sheqernat në gjak dhe t’i monitoroni rregullisht për t’u siguruar që janë brenda normave të synuara. Ekzistojnë disa lloje të diabetit, megjithëse dy llojet kryesore janë diabeti i tipit 1 dhe i tipit 2.

Simptomat e diabetit mund të ndodhin me kalimin e kohës ose mund të shfaqen shpejt. Llojet e ndryshme të diabetit mund të kenë shenja paralajmëruese të ngjashme ose të ndryshme. Disa shenja të përgjithshme paralajmëruese janë: etje ekstreme, gojë e thatë, urinim i shpeshtë, uri, lodhje, sjellje nervoze, shikim i turbullt, plagët nuk shërohen shpejt, kruajtje e lëkurës ose lëkurë e thatë, infeksione.

Shenja të tjera paralajmëruese të diabetit të tipit 1

Diabeti i tipit 1 zakonisht diagnostikohet tek fëmijët dhe të rriturit e rinj, megjithëse mund të ndodhë në çdo moshë. Një fëmijë mund të përjetojë këto simptoma shtesë: humbje e papritur e peshës, infeksion maja te vajzat para pubertetit, simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë të vjella, frymë që mban erë, probleme me frymëmarrjen dhe humbje e vetëdijes.

Shenja të tjera paralajmëruese të diabetit të tipit 2

Ju nuk mund të vini re simptoma të papritura të diabetit të tipit 2, por shenjat paralajmëruese të renditura më sipër mund t’ju tërheqin vërejtjen për një gjendje serioze. Ju mund të diagnostikoheni me diabet sepse shkoni te mjeku për: infeksione të vazhdueshme ose plagë që shërohen ngadalë, probleme me zemrën, ndërlikime që shoqërohen me rritje të nivelit të sheqerit në gjak.

Trajtimi

Diabeti mund të trajtohet në disa mënyra. Dieta, aktiviteti fizik dhe monitorimi i kujdesshëm janë të rëndësishme nëse keni diabet, pa marrë parasysh llojin e tij. Nëse keni diabet të tipit 1, do të duhet të merrni insuline. Kjo sepse trupi juaj nuk e prodhon atë. Nëse keni diabet të tipit 2, duhet të kontrolloni gjendjen tuaj me ndryshime në stilin e jetës, të tilla si dieta dhe ushtrimet fizike. Ju gjithashtu mund të duhet të merrni ilaçe orale ose me injeksion, duke përfshirë insulinë për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

“Aleatë të vyer”/ Trupat amerikane në Shqipëri, gjenerali: Jeni të guximshëm dhe të vendosur

Kreu i shtetit mblodhi ditën e sotme në Presidencë kryeministrin Edi Rama, kreun e PD-së, Lulzim Basha, ambasadoren e...

E dhimbshme/ Mjekja nga Durrësi ndahet nga jeta në moshë të re, mesazhi prekës: Rrezatonte energji diellore!

Një lajm tragjik vjen nga Durrësi. Mjekja onkologe, Anisa Dedja, është ndarë sot nga jeta në moshë shumë të re. Lajmi bëhet i ditur...

“Çmendet” nga xhelozia/ Ish i dashuri qëllon për vdekje 28-vjeçaren, kur ishte në takim me dikë tjetër

Një vajzë e re është qëlluar për vdekje me thikë nga ish-i dashuri xheloz, i cili e kishe parë teksa dilte me një djalë...

Ngjarje e rëndë/ 49 vjeçari kryen vetëvrasje në Lezhë

Nje person i ka dhene fund jetes ne Lezhe nderkohe qe policia ka nisur hetimet ne lidhje me ngjarjen. Njoftimi i policise: Lezhë/Informacion paraprak Më datë...

Takimi i zyrtarëve të lartë dhe Yuri Kim, Presidenca zbulon mbledhjen e Sigurisë Kombëtare: U diskutua për…

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në cilësinë e Kryetarit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, thirri sot një Mbledhje të Zyrtarëve të Lartë të Sigurisë...

Lajme të tjera

Web TV