Universiteti i Varshavës: Ja si të zbuloni nëse jeni të infektuar me Covid-19 pa shkuar te mjeku

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Universiteti i Varshavës ka krijuar një aplikacion që mund të diagnostikojë koronavirusin pa patur nevojë që qytetarët të vizitohen nga mjekët.

COVID.Termini.app, është e para e llojit të saj në Poloni. Aplikacioni u krijua nga Qendra e Simulimit dhe Inovacionit Mjekësor të Universitetit (CSMI WUM) dhe firma Termini.

Sipas universitetit, aplikacioni është shumë i thjeshtë për t’u përdorur. Përdoruesit duhet të japin tre informacione: rezultatin e përqindjes së testit të oksimetrit të pulsit (i cili mund të matet me anë të aparaturës që vendoset në gisht), një vlerësim subjektiv të çdo gulçimi (në një shkallë nga një deri në 10) dhe temperaturën e trupit.

Përdoruesit duhet të sigurojë informacion në lidhje me numrin e frymëmarrjeve në minutë dhe rrahjet e zemrës. Aplikacioni bën të mundur që informacioni më pas të dërgohet automatikisht te një mjek ose ndihmësmjek. WUM tha se aplikacioni është tashmë i disponueshëm në internet dhe i gatshëm për përdorim.

Ai do të aktivizohet vetëm kur administratorët, të tilla si klinikat ose qeveritë lokale që kanë blerë një licencë për ta përdorur atë./Burimi: The First News/r.g/Fjala.al

Të fundit

Vllaznia, trajneri Brdariç: Tirana, ndeshja e radhës, asgjë më tepër për ne

Besim dhe optimizëm në kampin shkodran për ndeshjen e së shtunës me Tiranën. Kjo gjë është shprehur edhe në...

Bota e entuziazmuar për zbulimin e vaksinave, por sa kohë mund të na mbrojnë ato?

Njoftimet nga firmat farmaceutike Moderna Therapeutics dhe Pfizer / BioNTech të vaksinave të koronavirusit me efikasitet të lartë kanë ushqyer shpresat se pandemia, e...

“Sot kam vetëm lot”/ E ëma dedikim prekës për të ndjerin Sokol Olldashi

E ëma e Sokol Olldashit ka kujtuar të birin me një mesazh prekës, në këtë 7-vjetor të largimit të tij nga jeta në aksidentin...

Papa i bëri ‘like’ modeles në fotot me bikini, Vatikani nis hetimet

Vatikani ka nisur hetimet pasi llogaria e Papës në Instagram pëlqeu foton e një modeleje të zhveshur. “Të paktën do të shkoj në parajsë”, shkroi...

Kujton djalin e ndjerë/ Joe Biden përlotet gjatë bisedës online me infermieren (Video)

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden, u përlot, gjatë një bisedë online me një infermiere në kujdesin intensiv, e cila po tregonte për...

Lajme të tjera

Web TV