Moto GP, Joan Mir: Vlera e titullit “kampion” nuk varet nga mungesa e Mark Markezit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Piloti i “Suzuki”-t hedh poshtë aludimet për legjitimitetin e suksesit të tij. Ka qenë një sezon i paparashikueshëm ky i këtij viti në Kampionatin Botëror të Motoçiklizmit, që të dielën ka kurorëzuar një kampion të ri, spanjollin Joan Mir.

Dhe ky i fundit ka deklaruar se njerëzit që nënkuptojnë se titulli i tij është zhvlerësuar nga mungesa e pashmangshme e Mark Markezit “nuk ia kanë idenë garave me motorë”. Kampioni i sapokurorëzuar i botës për vitin 2020 në Moto GP, Joan Mir, ka deklaruar se njerëzit që nënkuptojnë se titulli i tij është zhvlerësuar nga mungesa e pashmangshme e Mark Markezit “nuk ia kanë idenë garave me motorë”.

Miri e nisi në vendin e 12-të dhe e mbylli garën e së dielës në Çmimin e Madh të Valencias në vendin e 7-të, çka i mjaftoi ta siguronte titullin e 2020-ës teksa ka mbetur edhe një garë për t’u zhvilluar.

Triumfi i pilotit të “Suzuki” erdhi në një sezonet më të paparashikueshme të Moto GP-së, që nisi me daljen nga loja të kampionit në fuqi të botës, Mark Markez, pasi theu krahun në Çmimin e Madh të Spanjës. Në atë kohë, ishin të shumtë ata që vunë në dyshim, legjitimitetin e titullit të 2020-ës, ndonëse vetë Markezi e cilësoi si absurde një ide të tillë në korrik.

Ndërkaq, Joan Miri ka qenë piloti me paraqitje më të qëndrueshme në 2020-ën, duke u ngjitur 7 herë në podium në 12 gara, duke përfshirë edhe të parën fitore në Çmimin e Madh të Evropës, të mbajtur fundjavën e shkuar, po në pistën e Valencias. I pyetur për aludimet mbi legjitimitetin e titullit të fituar prej ti, ai u përgjigj: “Njerëzit që e thonë një gjë të tillë nuk ia kanë idenë garave me motorë. Nuk është se Mark Markezi mungon këtu sepse e morën peng, sepse nuk është se shkuan tek shtëpia e tij dhe e rrëmbyen dhe ai është zhdukur.”

Lexo edhe :  Nën-19-vjeçarët, Spahija dhe Shahaj: Duhet të punojmë fort për të shkuar larg

“Markezi ishte aty në garën e parë, duke rrezikuar për të fituar dhe duke u përpjekur për ta fituar kampionatin, por ai bëri atë gabim që i kushtoi atij sezonin, – ka vijuar spanjolli. -Kaq është e gjitha? A e zhvlerëson mungesa e tij titullin? Do të thoja që e zhvlerëson këtë titull po aq sa zhvlerëson çdo titull të fituar në histori nga çdo kampion për arsye se rivalët e tij u rrëzuan. Kjo është pjesë e kësaj gare, këtij sporti dhe vetë Moto GP-së. Nuk e konsideroj këtë titull më pak të merituar sepse u arrit teksa Markezi nuk ishte aty apo ngaqë ai u dëmtuar”, – ka përfunduar kampioni i ri i botës, Joan Mir.

“Honda” konfirmoi më herët se Mark Markezi nuk do të rikthehet në garë në 2020-ën, teksa shtypi spanjoll ka raportuar se ai mund të ketë nevojë për një ndërhyrje të 3-të kirurgjikale në krahun e tij të dëmtuar. Titulli i fituar nga Joan Mir është i pari për “Suzuki”-n në këto 20 vitet e fundit dhe ai është piloti i 4-të spanjoll pas Aleks Krivijesë, Horhe Lorencos dhe Mark Markezit që e fiton kurorën e nivelit më të lartë të Botërorit të Motoçiklizmit. 23-vjeçari e ka shkuar emrin e tij në histori krahas Berri Shinit, Marko Luçinelit, Franko Unçinit, Kevin Shuontz dhe Keni Roberts Xhunjor, që e kanë fituar titullin për “Suzuki”-n./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

E tmerrshme/ Automjeti ngre në ajër 62-vjeçarin në Kamëz dhe zhduket pa lënë gjurmë, thirrja e djalit të viktimës (Video)

Mbrëmë në orën 8 pa 20 të darkës në bulevardin Donald Trump, të Kamzës ndodhi një aksident automobilistik. 62-vjeçari, Ibra...

Të shtëna me armë zjarri në rrugën “5 Maji”, qëllohet drejt një automjeti (Emri)

Disa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak minuta më parë në Tiranë. Policia njofton se është qëlluar me armë zjarri në drejtim të...

‘Ma punuan, më vranë shpirtërisht’/ Halim Kosova zbardh mesazhet me Bashën dhe tregon si e skualifikuan nga Komisioni i Vlerësimit

Doktori i njohur, mjeku gjinekolog Halim Kosova ka bërë një rrëfim jo të zakonshëm sot në “Open”, ku ka treguar për jetën e tij...

Teuta heshtje shtypi para Vllaznisë, mungon Karabeci, por kthehet Kuro

Bregdetarët përballen të mërkurën në Durrës me kryesuesen e renditjes. Të mërkurën luhen të gjitha takimet e javës së 22-të të Kategorisë Superiore, nga...

E trishtë/ Infermieri i njohur ndërron jetë si pasojë e infektimit me covid-19 (Emri+Foto)

Nerim Vaçi nga Mati ka ndërruar jetë ditën e sotme, pasi nuk arriti dot ta fitojë betejën personale me Covid-19. Mësohet se Vaçi është i...

Lajme të tjera

Web TV