Si pritet të ndryshojë rendi i botës me Biden në krye të SHBA

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka sinjalizuar se ai do të lëvizë me shpejtësi për të rikthyer dinjitetin e Shteteve të Bashkuara; respekt për profesionistët e shërbimeve diplomatike, të inteligjencës dhe ushtrisë të Amerikës; dhe një qasje më të parashikueshme për marrëdhëniet e jashtme.

Ky mesazh i një restaurimi të normave ka të ngjarë të rezonojë në shumë kryeqytete në botë, siç bëri me një elektorat që i dha Biden një fitore vendimtare.

Ka shumë që Biden mund të bëjë në 100 ditët e tij të para.

Ai tashmë është zotuar të bashkohet menjëherë me marrëveshjen e Parisit mbi ndryshimin e klimës dhe të bëjë veprimin e klimës qendrore për administratën e tij. Ai ka deklaruar qëllimin e tij për të rivendosur marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, duke sinjalizuar që Shtetet e Bashkuara do të bashkojnë forcat me pjesën tjetër të botës për të ndaluar koronavirusin.

Biden pritet gjithashtu të organizojë një samit të demokracive. Në të njëjtën kohë, do të kërkojë mënyra për të ringjallur marrëveshjen bërthamore me Iranin dhe do të bjerë dakord me Rusinë për të zgjatur traktatin e ri START për kufizimin e armëve strategjike bërthamore.  Shpresojmë, Biden do të përfundojë mbështetjen amerikane për luftën e tmerrshme të Arabisë Saudite në Jemen. Të gjitha këto janë shenja të mirëseardhura të kthimit të afërt të Amerikës në një rol në botë pasqyrojnë më mirë vlerat tona historike.

Ekipi i Biden thuhet se po mbledh pamje sikur do të përbëhet nga veteranë të administratave të kaluar dhe anëtarë të paguar të institucionit të politikës së jashtme. Edhe një Senat i kontrolluar nga Demokratët nuk do të parashikonte një largim dramatik në strategjitë dhe politikat Amerikane. Biden mund të zbusë luftën tregtare me Kinën, por ndryshimet e diskutueshme për çështje të tilla si rrjetet 5G ose pretendimet e Kinës në Detin e Kinës Jugore do të mbeten në plan të parë.

Bromanca e Trump me Kim Jong-un bëri pak për të ndryshuar qëndrimin e SHBA ndaj Koreve të Veriut.

Lexo edhe :  Vriten me armë tri punonjëse të një televizioni

Qasja e Trump ndaj konfliktit Izraelito-Palestinez ishte padyshim e njëanshme, megjithatë nuk kishte pasur lëvizje drejt një zgjidhjeje me dy shtetet në vitet para se Trump të bëhej president, dhe ka pak tregues se ndonjë lëvizje e tillë është e pashmangshme pavarësisht se kush është në Shtëpinë e Bardhë, ose ku është Ambasada Amerikane.

Biden ka të ngjarë të vazhdojë përpjekjet e Trump për t’u tërhequr nga luftërat e huaja dhe të ngurrojë të hyjë në konflikte të reja. Ndërsa Biden definitivisht nuk do të imitojë qasjen e Trump me shumë zero ndaj tregtisë, me tarifa të goditura si për mikun ashtu edhe për armikun, tregtia e lirë nuk është diçka për të cilën votuesit demokratë janë gjithmonë të etur.

Ndërsa shumica e aleatëve të NATO-s dhe anëtarëve të Bashkimit Evropian do të festojnë daljen e Trump, Shtetet e Bashkuara ka të ngjarë të vazhdojnë të insistojnë që aleatët e NATO-s të fillojnë të paguajnë një pjesë të drejtë për mbrojtjen e përbashkët. Evropianët, nga ana e tyre, e kanë kuptuar që Shtetet e Bashkuara nuk janë më bosi i padiskutueshëm i botës së lirë. Me pak fjalë, bota nuk është ajo që ishte në 2016.

Është një botë e paqartë, që kërkon adaptim dhe angazhim të vazhdueshëm nga demokracia e saj më e fuqishme. Thjesht braktisja e qasjes së Trump është jashtëzakonisht e rëndësishme për Amerikën dhe botën. Fuqia e Shteteve të Bashkuara gjithmonë ka buruar po aq nga fuqia e butë e demokracisë, lirive dhe vlerave të saj sa nga luftanijet dhe dronët e saj.

Kjo forcë shumëzohet me aleancat e Amerikës midis demokracive në Lindje dhe Perëndim.

Presidenti i zgjedhur Biden ka sinjalizuar se ai synon ta drejtojë Amerikën përsëri në arenën ndërkombëtare dhe pavarësisht nga shqetësimet ose dyshimet e tyre, miqtë dhe aleatët e Amerikës nuk duhet të presin të bashkojnë forcat për të zgjidhur çështjet urgjente./The New York Times

 

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Shembet çatia e shkollës, 12 persona dërgohen me urgjencë në spital (Video)

Dymbëdhjetë persona, përfshirë nëntë fëmijë, janë plagosur pasi çatia e një shkolle në Florida u shemb pjesërisht. Incidenti ndodhi në...

Kamioni përplas 65-vjeçarin me biçikletë, mësohet gjendja e tij

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Durrës ku ka mbetur i plagosur një 65-vjeçar. Burime zyrtare nga policia e Durrësit bënë me dije...

Ndryshon rregullorja/ Prekjet me dorë të topit, ja kur do të quhet penallti

Prekja e topit me dorë në zonë gjatë viteve të fundit është interpretuar në mënyra të ndryshme dhe ka pasur shumë pakënaqësi, teksa federatat...

Kush janë dy të rinjtë shqiptarë që u vranë me armë brenda makinës së tyre (Emrat+Foto)

Dy persona të moshës 24 dhe 28-vjeç kanë mbetur të vrarë nga një përleshje e armatosur që ka ndodhur në mëngjesin e sotëm në...

Tea dhe Bearti rikthehen në ‘Përputhen’

E papritur, por e vërtetë! Tea dhe Bearti do të rikthehen në “Përputhen”. Lajmin e ka bërë të ditur vetë autorja e programit, Olsa...

Lajme të tjera

Web TV