Trafikonin armë nga Turqia në Shqipëri, Europoli godet grupin e “Bosforit”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Europol ka organizuar një operacion ndërkombëtar të quajtur “Bosfori” ku është goditur trafiku ilegal i armëve të prodhuar në Turqi.

Operacioni ndërkombëtar është mbështetur nga policitë e disa vendeve të Ballkanit dhe Europës, përfshirë dhe atë të Shqipërisë, ku janë arrestuar 11 persona, mes tyre dy shqiptarë.

Ka rezultuar me sukses operacioni policor, “Bosfori”, i cili ka goditur një grup të trafikut të armëve, që vepronte në aksin Turqi-Bullgari-Shqipëri dhe Turqi-Bullgari-Europë.

Agjentët e Europolit, kanë sekuestruar 191 armë zjarri pistoleta dhe 3.714 karikatorë. Gjatë operaconit janë sekuestruar sasi të vogla të drogës, kanabis, kokainë si dhe dokumente false.

Operacioni u drejtua nga policia e Rumanisë, Bullgarisë, Spanjë dhe agjentë të Europolit. Oficerë nga Shqipëria, Greqia dhe Rumanis kanë kryer kontrolle në 81 banesa.

Të fundit

Djali i Gold AG merr nënshtetësinë shqiptare/ “Gjaku i ri i kombit më të vjetër”

Gold Ag u bë në 28 nëntor baba i një djali, të cilin e pagëzoi me emrin Gueril, emër...

Rihanna ndez rrjetin , përgatitet për Shën Valentin

Rihanna është gati për Ditën e Shën Valentinit. Ylli i popit, prezantoi linjën e saj të re të të brendshmeve në rrjetet sociale, duke...

Kërcënohet dhe denigrohet presidentja e Kosovës Vjosa Osmani

Faton Peci, këshilltari i presidentes në detyrë të Kosovës Vjosa Osmani bën me dije se kjo e fundit është kërcënuar me jetë. Ai shkruan se...

Epidemiologu Alimehmeti shpjegon pse mund të prekesh nga Covid-19 edhe pas vaksinimit

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti deklaron se edhe në rast se një person bën dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19, sërish mundësi të infektohet me...

Presidenti Meta dekreton aktet normative për vaksinën antiCovid

Presidenti i Republikës, Ilir Meta miraton aktet normative për marrëveshjen e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer, për marrjen e vaksinës anti Covid e konsideruar...

Lajme të tjera

Web TV