“Mjeket nisën të qanin”/ Koordinatori i Reanimacionit tregon i përlotur historinë më tragjike në spitalin Covid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koordinatori i Reanimacionit për Covid, Krenar Lilaj i pyetur për rastet më tragjike që është përballur në spital, i janë mbushur sytë me lot kur ka treguar rastin e një gruaje shtatzënë 28 vjeçare që ka gjetur vdekjen bashkë me beben.

Ai thotë se për gruan e ndjerë kanë qarë dy mjete të reja reanimatore.

“Eksperienca të dhimbshme ka shumë. Por ajo që më ka mbetur në mend është ajo e djeshmja, kur dy mjeke të reja ranimatore qanin kur humbi jetën gruaja shtatzënë. Ishte shumë e dhimbshme. Një eksperiencë tjetër ka qenë një mjeke infeksioniste që do të merrte turnin dhe qante nga ngarkesa e madhe emocionale kur shikonte aq shumë të sëmurë që vinin në urgjencë.

Ishte fundjavë, janë situata mjaft të vështira që nuk i harron në jetë. Janë të rënda. Insistoj që njerëzit të ruajnë vetveten, ne jemi aty dhe këtë punë do ta bëjmë por duhet të ruhet edhe ezaurimi fizik i bluzave të bardha”, tha ai.

I pyetur se çfarë kishte gruaja shtatzënë, mjeku tha se ndjera kishte vështirësi të rënda respiratorë.

“Një e sëmurë me covid e cila kishte insuficencë të rëndë respiratore. Kjo shkakton komplikacionin në mbajtjen e fëmijës. Në kushte të tilla, fëmija e ka të pamundur të jetojë, por ky komplikacion rëndon edhe gjendjen e nënës. Kjo ndodhi tek e sëmura në fjalë. Të gjithë gratë shtatzëna janë të rrezikuara. Të ruajnë veten”, u shpreh ai.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga...

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen...

A e vrau vajza të atin? Eksperti i sigurisë ngre dyshime të forta rreth ngjarjes

Krimi në familje ka tronditur Durrësin. 49-vjecari Pëllumb Meta është gjetur i groposur në oborrin e banesës, 13 ditë pas vrasjes. Autorësinë e ka...

Mjekët e QSUT realizojnë ndërhyrjen e rrallë kardiokirurgjikale, Rama: Rast suksesi

Mjekët e QSUT-së kanë realizuar për herë të parë në Shqipëri një ndërhyrje të rrallë kardiokirurgjikale. Ndërhyrja është realizuar duke riparuar valvulën e aortës...

Pandemia e vetmisë: Duhen fajësuar rrjetet sociale?

E mira kryesore që kanë rrjetet sociale në jetën tonë është fakti që mund të na lidhin me njerëzit në të gjithë botën në...

Lajme të tjera

Web TV