Shkencëtarët: Një vezë në ditë shton rrezikun e zhvillimit të diabetit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkencëtarët kanë zhvilluar një studim ku ka rezultuar se vezët e fërguara, të pjekura apo të ziera mund të rrisin rrezikun e diabetit.

Konsumimin e vezës në mëngjes rekomandohet nga shumë dietologë, por studimi i kryer së fundmi thotë se konsumimi i tepërt i tyre mund të rrisë rrezikun e diabetit. Studimi zbuloi se njerëzit që konsumojnë rregullisht një ose më shumë vezë në ditë rrisin rrezikun e diabetit deri në 60%.

Efekti ishte më i theksuar te gratë sesa te burrat, zbuloi studimin pjesëmarrësit e të cilit përbënin 8,545 të rritur (mosha mesatare 50-vjeç) pjesëmarrës në Sondazhin e Shëndetit dhe Ushqimit të Kinës./r.g/Fjala.al

Të fundit

I dolën qoftet djegëse, klienti rreh me grushta shitësin (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në qytetin Afyonkarahisar në Turqi. Një klient ka rrahur me grushta shitësin vetëm...

Çudia e radhës/ Bleu telefonin online, nuk do ta besoni çfarë i erdhi në kuti (Foto)

Një grua ka paguar 1,500 dollarë pasi kishte porositur celularin e fundit iPhone 12, por u shokua kur i erdhi porosia, sepse ishte vetëm...

Covid-19 i merr jetën mësuesit të shkollës 9-vjeçare (Emri+Foto)

Pas lajmit të hidhur për ndarjen nga jeta të drejtorit të shkollës 9-vjeçare në fshatin Karkanjoz të Beratit, një tjetër arsimtar është shuar nga...

U tha se nuk do të vinin, Ministria Shëndetësisë: Pas pak mbërrijnë në Rinas mbi 15 mijë dozat e vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri. Fillimisht ministria njoftoi se ardhja...

Historiani zbulon letrat e rralla të babait të diktatorit, kush ishte në të vërtetë Alois Hitler (Foto)

Një historian gjerman ka pohuar se i ati i Adolf Hitlerit ishte autoritar, i fuqishëm politikisht, egoist si dhe kishte një ndikim të gjatë...

Lajme të tjera

Web TV