Covid-19/ Lagarde: Vala e dytë do të dëmtojë rëndë ekonominë

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Rritja e numrit të infektimeve dhe rivendosja e masave kufizuese nga të gjitha shtetet ka dëmtuar rëndë ekonominë e vendeve europiane.

Presidentja e Bankës Qëndrore Europiane, Christine Lagarde, ka deklaruar se euro-ekonomia ka humbur vrullin sidomos në tremujorin e katërt.

Sipas sondazheve, rritja e numrit të infektimeve dhe shtimi i masave kufizuese po godet veçanërisht sektorin e shërbimit, i cili është shumë i ndjeshëm ndaj distancës sociale.

Këtë goditje e kanë ndier më shumë vendet e varura nga turizmi dhe udhëtimet, pasi masat e marra nga qeveritë e shumë vendeve nuk kanë ndihmuar në parandalimin e rritjes së papunësisë.

Investimet dhe reformat publike, veçanërisht nëse janë të orientuara drejt sfidave afatmesme dhe afatgjata të tilla si qëndrueshmëria e mjedisit dhe dixhitalizimi, mund të ndërtojnë një urë drejt një rigjenerimi të suksesshëm dhe gjithëpërfshirës. Paketat e BE-së duhet lehtësojnë politikat fiskale ekspansioniste, veçanërisht në vendet e zonës së euros me hapësirë ​​të kufizuar fiskale“, tha Lagarde./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Shkencëtarët gjermanë zbulojnë shenjën paralajmëruese të formës më të rëndë të Covid-19

Studiuesit kanë identifikuar qeliza të pazhvilluara të gjakut që mund të sinjalizojnë ndërlikimet e koagulimit tek të infektuarit me...

UEFA merr vendimin: Në “Air Albania” do të luhet finalja e parë e një kompeticioni europian

UEFA i ka besuar Shqipërisë finalen e parë të ”UEFA Conference League”, kompeticionit më të ri për klube që starton edicionin e parë vitin...

Dënimi me burg për memet, reagon Rama: Nuk ka shans të ndalohen me ligj!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas propozimit të Ministres së Drejtësisë për ndëshkimin me burg të atyre që bëjnë meme. Përmes një postimi në ‘Twitter’,...

E trishtë/ Ermal Fejzullahu humb personin e shtrenjtë

Këngëtari i njohur, Ermal Fejzullahu ka humbur personin shumë të dashur për të, gjyshen e tij. Përmes një postimi në rrjetet sociale këngëtari ka njoftuar...

Basha takim në Lezhë: Kjo situatë duhet të marrë fund!

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, zhvilloi takime me qytetarët dhe bizneset në Lezhë. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha thekson se “Të mbetur pa...

Lajme të tjera

Web TV