5 muaj para zgjedhjeve/Frrok Çupi: Frika ime, të mos zgjohen vrasësit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti i njohur Frrok Çupi deklaron se e vetmja frikë e situatës parazgjedhore është të mos zgjidhen vrasësit. I ftuar në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU,  Çupi tha Se situata politike në vend është e qetë dhe se kjo të krijon një frikë se mos duke u afruar data e zgjedhjeve zgjohen vrasësit.

 

-Çfarë po ndodh në Shqipërinë politike 5 muaj përpara zgjedhjeve?

-Me të vërtetë ka mbetur pak kohë për të shkuar në ditën e zgjedhjeve. Ndryshe nga herët e tjera nuk kemi një zjarr elektoral akoma. Vijmë nga dy beteja shumë të mëdha. Është tërmeti i vitit të kaluar dhe pandemia e koronës e cila është kaq e rrezikshme për gjithë botën. Si po përballohen këto? Ky bilanc do të jetë ai i cili mesa duket do vendoset dhe ditën e zgjedhjeve. Kjo është pamja e parë e një pragu të fushatës së zgjedhjeve. Pamja e dytë është se ne vijmë si një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare dhe si lavjerrësa të kësaj situate, por ndërkohë në botë po ndodhin gjëra që nuk kanë ndodhur kurrë. Për dikë në Shqipëri lexohet si pasiguri, për dikë tjetër si mungesë e patronazhit dhe për dikë tjetër si një pritshmëri se çfarë do të ndodhë realisht. Zgjedhjet në SHBA por edhe një lloj shthurjeje dhe dobësimi maksimal në BE dëshmojnë se Shqipëria ka vështirësi shumë të mëdha për të përballuar situatën e brendshme. Kjo varet shumë të paktën nga politika, nga frazeologjia politike, të paktën nga fjala, nga aleatët ndërkombëtarë. Pamja e tretë  çfarë është në prag të zgjedhjeve është se kemi një situatë paqësore. Akoma nuk janë zgjuar dhe shpresoj të mos zgjohen vrasësit, të mos zgjohen kriminelët të cilët bëjnë namin në kohë fushate, sepse kështu ka ndodhur gjithmonë. Është krijuar një situatë ekuilibri dhe mbytëse për pjesën negative të shoqërisë. Jetojmë në stabilitet dhe normalitet si gjithë vendet e tjera. /fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV