Frrok Çupi: Si do jetë Kosova me Joe Biden president

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pyetja më e përdorur këto ditë në Shqipëri pas zgjedhjes së Joe Biden si president i 46-të në SHBA është se si do të jetë Kosova nën presidencën e tij? Kjo pyetje iu drejtua edhe analistit Frrok Çupi gjatë emisionit HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU. Ja cila është përgjigjia e tij.

 

-Çfarë mendoni se do ndodhë me Kosovën tani që Joe Biden u zgjodh presidenti i SHBA-së?

-Unë mendoj se kjo çështje zgjidhet përmes politikave konservatore. Ne jemi komb, nuk jemi leckamanët e Ballkanit. Ne jemi kombi më i vjetër. Ne jemi të tmerrshëm, jemi çudi e madhe. Ne dhe PD që i themi parti e djathtë, është staliniste. Të gjithë kanë shkuar në majtizëm të llahtarshëm. Ne kemi çfarë konservojmë. Kosova ka se çfarë konservon. Të drejtat që i kanë dhënë në të kaluarën ja kanë dhënë konservatorët e Evropës. Amerika është Amerika pavarësisht se kush fiton në Amerikë. Kosova ka zbuluar se çfarë jemi ne dhe se sa rezistojmë përpara të drejtave të kombit. Nëse nuk i rezistojmë kësaj here, ne tregojmë që jemi një komb që nuk duam kombin. Kjo është një nga provat më të forta në historinë e kombit shqiptar. Ishte e fuqishme 1999, por është më e fortë kjo. Presidenti konserbvator i Amerikës kishte nisur një projekt për ringritjen e Kosovës, për ribërjen e Kosovës dhe si përfundim të kishte një Shqipëri të madhe. Nuk e bëri këtë me luftë. Ideja e tij për mua është kjo: Dy kombe, dy popuj, mund të merren vesh vetëm duke qenë të pasur, siç janë dy njerëz. /fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV