Nga rrahja te shkulja e thonjve, torturat e migrantëve në kufirin e Kroacisë (VIDEO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazeta gjermane Der Spiegel botoi një artikull duke pretenduar se oficerët e policisë kroate rrahën migrantët ndërsa përpiqeshin të kalonin kufirin nga Bosnja dhe Hercegovina. Përveç dëshmisë së migrantëve, ata gjithashtu publikuan një video që tregon një migrant të rrahur në anën boshnjake të kufirit me pantallona të lagura dhe pa këpucë dhe një person me uniformë në anën tjetër.

Kjo është vetëm një nga shumë dëshmitë në vitet e fundit në lidhje me dhunën e pretenduar nga oficerët e policisë kroate në kufirin me Bosnja dhe Hercegovinën. Rrahjet, ‘shok elektrik’ dhe madje shkulja e thonjve të këmbëve janë disa nga dhuna e ushtruar ndaj migrantët nga oficerët e policisë kroate. Këtë herë, Der Spiegel ishte në gjendje të konfirmonte disa nga këto akuza dhe t’i vërtetonte ato me video.

Der Spiegel kreu disa muaj kërkime në bashkëpunim me Lighthouse Reports dhe përshkoi rrugën e migrantit Ibrahim (emri u ndryshua) dhe pjesërisht konfirmoi pretendimet e tij. Ata folën me tre persona të tjerë me të cilët ai udhëtoi. Ata gjithashtu postuan një video bisedash me migrantë të botuar nga organizata ‘No Name Kitchen’ dhe ishin në gjendje të konfirmonin vërtetësinë e tyre. Der Spiegel pretendon se studimi i tyre zbulon një shkallë shqetësuese të dhunës që është bërë normë në kufijtë e jashtëm të BE.

Ibrahim u largua nga Kashmiri dy vjet më parë me qëllimin për të arritur në Evropë. Ai u përpoq të kalonte kufirin kroat dhjetra herë, por në mars ajo përfundoi fatalisht. Ai dhe tre migrantë të tjerë i thanë Der Spiegel se ishin nisur me rreth 50 të tjerë, përfshirë të mitur. Ata kaluan kufirin pranë fshatit Sturlic në BH. Ishte ftohtë dhe ata flinin natën në thasë. Pas rreth shtatë ditësh, ata arritën në lumin Kupa në kufirin me Slloveninë, ku kaluan natën. Ata hëngrën furnizimet e tyre të fundit me ushqim dhe kaluan lumin. Ata u ndalën në pyll afër fshatit Kočevje. Atje ata do të takoheshin me kontrabandistët që do t’i çonin në Itali. Por askush nuk u paraqit.

“Ne duruam tre ose katër ditë pa ushqim dhe asgjë për të pirë”, tha Ibrahim Der Spiegel. Por më pas ata u dorëzuan.

Policia sllovene i ndoqi ata pak pasi ata u larguan nga vendi i fshehjes. Ata i çuan në stacionin e policisë ku u morën në pyetje individualisht, fotografuar dhe shenjat e gishtave. Të gjithë thanë se ata kërkuan të plotësonin dokumentacionin për azilkërkuesit.

Përgjigja që morën ishte: “Nuk ka azil. Ju po ktheheni në Bosnjë,” thanë ata.

Policia sllovene i konfirmoi Der Spiegel se ata kishin arrestuar refugjatët, por mohuan që Ibrahimi kishte kërkuar azil, kështu që ata e dorëzuan atë në policinë kroate në përputhje me një marrëveshje kthimi. Të dy oficerët e policisë kroate dhe sllovene nënshkruan dokumentet e dorëzimit.

Sapo ishin në duart e policisë kroate, gjërat filluan ndodhnin shumë shpejt. Policët i çuan ata në një lumë në kufi, ku njerëzit e maskuar tashmë i prisnin. Ibrahimi dhe të tjerët u nxorrën nga makina. Ata mbanin maska ​​në kokë për të mos parë fytyrat e tyre. Ai tha se ata u detyruan të hiqnin xhaketat, këpucët dhe pantallonat. Njëri prej burrave të maskuar e kapi për qafe Ibrahimin dhe e tërhoqi zvarrë drejt lumit. Ibrahimi tregoi se si të tjerët e rrahën në shpinë, këmbë dhe duar.

“Ata më rrahën si të çmendur“, tha Ibrahim. Rrahja, zgjati disa minuta, por dukej si një përjetësi.

Tre persona të tjerë që u përpoqën të kalonin kufirin me Ibrahimin thanë se ishin rrahur me një shufër metalike dhe një rrip.

Njerëzit e maskuar më pas e shtynë Ibrahimin drejt lumit Glina, i cili është kufiri natyror me BH. Ata ishin të vendosur në zonën e fshatit Poljana, ku lumi është vetëm disa metra i gjerë.

“Kërce shpejt”, i tha një burrë i maskuar në anglisht, duke shtuar, “Kthehu në Bosnjë”.

“Unë kurrë nuk kam qenë kaq i frikësuar në jetën time,” tha Ibrahim.

Të dhënat e ruajtura në llogaritë Google Maps të migrantëve të intervistuar nga reporterët vërtetojnë këto deklarata. Dhe pamjet nga telefoni celular i vërtetojnë edhe më shumë. Një nga migrantët tha se pamjet ekzistonin vetëm sepse ai arriti të fshihte celularin e tij në të brendshme. Këto të shtëna tregojnë se Ibrahim qëndron në anën boshnjake të lumit me pantallona dhe pa këpucë. Ai qan dhe fytyra e tij është shtrembëruar.

Videoja tregon Ibrahimin që qan dhe burra të veshur me uniforma në anën tjetër të lumit.

Lexo edhe :  Cilit persian i detyrohemi algoritmin, algjebrën dhe përdorimin e zeros?

“Ndiej dhimbje të tmerrshme në këmbë”, thotë ai. Një tjetër migrant, i veshur me rroba të errëta dhe që nuk ka këpucë, po e mban atë.

Në anën kroate të kufirit, mund të shihen katër burra të veshur me rroba të njëjta, me uniformën blu dhe jeshile të ullirit. Ju mund të shihni se si ata kanë vendosur maska ​​të zeza.

Burrat me kapuç më pas drejtojnë një grup tjetër njerëzish drejt lumit. Njëri nga migrantët rrihet me një shkop. Pastaj ata ndjekin njëri-tjetrin në drejtim të kufirit.

Metadata tregon se videoja është regjistruar më 23 mars. Objektet në sfond konfirmojnë që ngjarja ndodhi afër fshatit Poljana. Burrat e maskuar nuk mund të identifikohen qartë. Por prania e tyre pranë kufirit sugjeron që ata janë pjesë e forcave të sigurimit të Kroacisë.

Der Spiegel shkruan se nuk ka gjasa që njerëzit e maskuar të kenë vepruar të pavarur pa dijeninë e autoriteteve në mes të ditës.

“Disa nga uniformat që shihen në video janë një ndërthurje e uniformave të ndryshme,” i tha Ranko Ostojic, një ish-ministër i Brendshëm për Der Spiegel. Ai shtoi se dyshon se këta janë oficerë policie në pension, të cilët tani janë pjesë e forcave rezervë.

“Ata janë të lejuar të mbajnë uniformat e tyre dhe tani me sa duket po kryejnë kthime mbrapa”, tha ai, duke shtuar se ishte i bindur që qeveria kroate i toleron.

Ministria e Brendshme Kroate tha se ata nuk kishin pamje të ndonjë operacioni atë ditë në vend. Ata shtuan se nuk mund të komentonin mbi ngjarjet e përshkruara pa më shumë detaje. Në deklaratë thuhej se raportet e organizatave joqeveritare injorojnë plotësisht konfliktet midis migrantëve në BH dhe se ata u plagosën në aksidente ose i shkaktuan plagë njëri-tjetrit dhe më pas fajësuan policinë kroate.

Der Spiegel gjithashtu foli me shtetasin Bosnje Hercegovinës Milo Grujic, i cili jeton me gruan e tij në kufirin me Kroacinë. Ai kërkoi që emri i tij të ndryshohej sepse i trembet hakmarrjes nga policia kroate. Kur ai dëgjon një të shtënë ose një britmë nga pyjet poshtë hambarit të tij, ai e di se ata do të vijnë përsëri. Pas pak, burrat e përgjakur, të qarë dhe gjysmë të zhveshur shfaqen në oborrin e tij. Ndonjëherë ndodh çdo ditë. Dhe tani me vite.

Kur ata i treguan videon, Grujic menjëherë njohu migrantët. Ai ndezi një zjarr për ta, u solli rroba të thata dhe u dha atyre ushqim.

“Kur mora rrobat e njërit prej tyre, pashë kurrizin e tij. Ishte sikur dikush të kishte futur një shufër hekuri në zjarr dhe pastaj ta kishte goditur me të. Shenjat e përgjakshme nga goditjet ishin të thella, “tha ai.

“BE injoron shkeljet e të drejtave të njeriut në kufirin kroat”

Ngjarjet e tilla janë të zakonshme përgjatë lumit Glina, shkruan Der Spiegel.

Der Spiegel pretendon se BE deri më tani ka paguar miliona euro për të siguruar kufirin dhe se Kroacia së shpejti duhet të hyjë në zonën Shengen. Kjo do të thotë që kufijtë e saj me vendet e tjera të BE nuk do të kontrollohen më. Atëherë kufiri me Bosnje Hercegovinën do të bëhet një vend ku merren vendime për sa azilkërkues lejohen të hyjnë në Evropën Perëndimore.

Sipas Der Spiegel, BE deri më tani ka injoruar kryesisht shkeljet e dukshme të të drejtave në kufirin kroat. Në Gjermani, Ministri i Brendshëm Horst Seehofer dhe Kancelarja Angela Merkel vlerësojnë hapur punën e policisë kufitare të Kroacisë. Agjencia kufitare e BE, Frontex, e cila monitoron kufirin nga ajri, deri më tani ka raportuar qindra kalime të paligjshme, por asnjëherë shkelje të të drejtave të njeriut.

Ibrahimi përfundimisht arriti të kalonte kufirin pas një përpjekjeje tjetër. Dhe ai arriti në Itali. Ai aktualisht jeton në veri të vendit dhe ka arritur të kërkojë azil. Por veprimet e policëve kroatë lanë gjurmë. Dhe tani kur sheh pamjet nga kufiri, ai qan. Ai ende ka dhimbje koke dhe dhimbje në gju. Ndonjëherë ai ka makthe në lidhje me rrahjen./ Burimi: Index.hr/Përktheu dhe përshtati: R.G Fjala.al

Të fundit

U gjet i vdekur brenda statujës së dinosaurit/ Policia zbulon misterin

Policia në Katalunja është duke hetuar shkakun e vdekjes së burrit që është gjetur në statujën e një dinozauri. Besohet...

Fotot shokuese të fëmijëve emigrantë, braktisur në rërë

Një foshnjë me fytyrën e tij të shtypur në rërë, një tjetër me krahët e zgjatur dhe një grua. Këto janë imazhet e tmerrshme të...

U gjet e vdekur me mbishkrime misterioze në trup/ Flet daja i 23-vjeçares: Nuk ishte besimtare

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para pak ditësh në Tiranë ku humbi jetën një 23-vjeçare e cila ishte me orgjinë nga Delvina. Në fillim...

Rama: Në mandatin e tretë drejt objektivit që studentët tanë të marrin diploma europiane në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka kohë për pushim dhe se ka nisur sot konsultimin me rektorët e e Universiteteve publike për ngjitjen...

Ja kush është deputeti që pritet të zëvendësojë Bashkim Finon në parlament. Çdo të ndodhë me Tom Doshin?

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi do të mbajë një mbledhje pas pak, ku ndër të tjera në rendin e ditës janë edhe dy...

Lajme të tjera

Web TV