Bota e entuziazmuar për zbulimin e vaksinave, por sa kohë mund të na mbrojnë ato?

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Njoftimet nga firmat farmaceutike Moderna Therapeutics dhe Pfizer / BioNTech të vaksinave të koronavirusit me efikasitet të lartë kanë ushqyer shpresat se pandemia, e cila ka mbërthyer botën për nëntë muaj, mund të përfundojë. Por për sa kohë do të na mbrojnë këto vaksina nga virusi? ⁣

Ugur Sahin i BioNTech ka dhënë një vlerësim se këto vaksina mund të na mbrojnë “të paktën një vit”.

⁣Raportet e ri-infektimit nga Covid-19 ushqejnë një shqetësim se imuniteti përmes infektimit ose imunizimit të kaluar mund të zgjasë vetëm disa muaj. Pra, ndërsa qeveritë shpresojnë se vaksinat mund të shmangin kërcënimin e menjëhershëm nga virusi, ata gjithashtu shpresojnë që një fushatë e imunizimit do t’i lërë qytetarët e tyre të mbrojtur në planin afatgjatë. ⁣

Kombinuar me metoda të tjera të menaxhimit të sëmundjes, të tilla si distancimi fizik dhe bllokimet në pikat e nxehta të virusit, vaksinat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e përhapjes së Covid-19 në nivele të menaxhueshme dhe më në fund të sjellë fundin e pandemisë – edhe nëse virusi nuk është eleminuar plotësisht.⁣

Deri më tani, më shumë se 1.3 milion njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në mbarë botën. ⁣/r.g/fjala.al

Të fundit

Bota e entuziazmuar për zbulimin e vaksinave, por sa kohë mund të na mbrojnë ato?

Njoftimet nga firmat farmaceutike Moderna Therapeutics dhe Pfizer / BioNTech të vaksinave të koronavirusit me efikasitet të lartë kanë...

“Sot kam vetëm lot”/ E ëma dedikim prekës për të ndjerin Sokol Olldashi

E ëma e Sokol Olldashit ka kujtuar të birin me një mesazh prekës, në këtë 7-vjetor të largimit të tij nga jeta në aksidentin...

Papa i bëri ‘like’ modeles në fotot me bikini, Vatikani nis hetimet

Vatikani ka nisur hetimet pasi llogaria e Papës në Instagram pëlqeu foton e një modeleje të zhveshur. “Të paktën do të shkoj në parajsë”, shkroi...

Kujton djalin e ndjerë/ Joe Biden përlotet gjatë bisedës online me infermieren (Video)

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden, u përlot, gjatë një bisedë online me një infermiere në kujdesin intensiv, e cila po tregonte për...

Akuzat e Bashës për fshehjen e viktimave nga Covid-19/ Reagon Rakacolli: Kanë kaluar çdo cak njerëzor

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka komentuar akuzat e kreut demokrat Lulzim Basha, ku sipas këtij të fundit, po fshihet numri i viktimave...

Lajme të tjera

Web TV