Infeksionet nga Covid mesatarisht 6 herë më të larta

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Një studim i bërë së fundmi nga Universiteti i Melburnit, tregon se në vendet e pasura, rastet reale të infektimeve me Covid mund të jenë mesatarisht 6 herë më të larta se ajo që deklarohet në rrugë zyrtare.

Ky fakt vlerësohet nga një analizë retrospektive, bazuar në numrin e vdekjeve që ndodhën deri në muajin gusht në Australi, Kanada, Shtetet e Bashkuara, Kore të Jugut dhe njëmbëdhjetë vende evropiane.

Midis këtyre vendeve bie në sy se Italia mund të kishte 17 herë më shumë shumë të infektuar krahasuar me shifrat zyrtare të autoriteteve italiane.

Studimi, i cili vë në fokus ngërçin e sistemeve të përcjelljes dhe diagnostikimit, është botuar në revistën Royal Society Open Science nga një ekip hulumtues australian i koordinuar nga Universiteti i Melburnit.

Dallimet e gjetura në sistemet e gjurmimit dhe testimit të vendeve të ndryshme, si dhe ndryshimet që kanë ndodhur brenda të njëjtave vende me kalimin e kohës, e bëjnë të vështirë vlerësimin e shkallës reale të infeksionit në bazë të rasteve të konfirmuara nga tamponët”, shkruajnë studiuesit.

Për të kapërcyer këtë problem, ne kemi vendosur të bëjmë një analizë në retrospektivë,nisur nga numri i vdekjeve ditore dhe duke u kthyer pas në kohë, pikërisht tek dita e infektimit. Me pak fjalë,ne analizuam sa njerëz vdiqën nga Covid në një vend dhe më pas u kthyem prapa për të parë se sa njerëz do të duhej të infektoheshin për të arritur atë numër të vdekjeve“, shpjegon studiuesi Steven Phipps.

Mesatarisht, infeksionet reale rezultojnë të jenë gjashtë herë më të larta se ato zyrtare, me ndryshime të konsiderueshme nga shteti në shtet.

Lexo edhe :  Policia gjermane përleshet me protestuesit për masat anti-Covid

Në Korenë e Jugut, për shembull, rastet reale do të ishin 2.6 herë më të larta se ato zyrtare, ndërsa në Itali ato do të ishin 17, 5 herë më shumë.

Studiuesit theksojnë se vlerësimi nuk është më i miri i mundshëm dhe metoda e analizës nuk mund të zëvendësojë modelet epidemiologjike të përdorura deri më tani.

Për të pasur vlerësime të sakta, është e nevojshme të sigurohet që grupmoshat e ndryshme përfaqësohen në mënyrë të barabartë midis të infektuarve, sepse rreziku i vdekjes nga Covid rritet me moshën dhe kjo mund të shtrembërojë rezultatet në vendet ku shumica e vdekjeve u regjstruan në shtëpitë e të moshuarve./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Infeksionet nga Covid mesatarisht 6 herë më të larta

Një studim i bërë së fundmi nga Universiteti i Melburnit, tregon se në vendet e pasura, rastet reale të...

Aktorja e njohur e telenovelave gjendet e vdekur në plazh

Aktorja e famshme e tenelovelave, Broselianda Hernandez, e cila ka punuar për gati tre dekada në televizion, teatër dhe filma, është gjetur e vdekur...

Basha takon ministrin Di Maio: I kërkova të na ndihojë me vaksinën anti-Covid

Kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me ministrin e jashtëm italian Luigi Di Maio, të cilit i ka kërkuar që vendi...

Shënohet rekord në Shqipëri/ 15 viktima dhe 836 raste të reja nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar viktima dhe  raste të reja. “Janë kryer 2.677 testime, prej të cilave...

Meta me Di Maio-n: Falenderime për ndihmën gjatë tërmetit e pandemisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës Italiane, Sh.T.Z. Luigi Di...

Lajme të tjera

Web TV