Popullatat mesdhetare “në rrezik”: Përfundimet alarmante të një raporti mbi ngrohjen globale!

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Nga Jérôme Comin

Raporti mbi gjendjen e mjedisit dhe zhvillimit në Mesdhe (DAR 2020), paraqitur të Mërkurën, shqetëson për dëmtimin “duke rrezikuar shëndetin dhe jetesën” e njerëzve që jetojnë në pellgun e Mesdhut.

“E ardhmja e Mesdheut është në një pikë kthese.”  Vëzhgimi i François Guerquin, drejtorit të Planit BLU, gjatë prezantimit, të Mërkurën 18 Nëntor, të Raportit mbi Gjendjen e Mjedisit dhe Zhvillimit në Mesdhe (RED 2020) është përfundimtar.

Pellgu Mesdhetar është veçanërisht i prekshëm nga ngrohja globale dhe rrezikon të dëmtojë “duke rrezikuar shëndetin dhe jetesën” e popullatave. France 3 përmbledh për ju atë që duhet të mbani mend nga ky studim i kryer brenda programit të KB për mjedisin dhe Planit të Veprimit Mesdhetar.

  • 15% e vdekjeve që i atribuohen shkaqeve mjedisore të parandalueshme

Ky raport ishte pritur nga shumë ekspertë sepse ka të bëjë me 21 vende në kufi me Mesdheun. Dhe përfundimet e tij janë të « ftohta » në pjesën e pasme. “Shfrytëzimi i burimeve dhe organizmave, ndotja dhe ndryshimi i klimës pritet të përkeqësojnë brishtësitë e mëparshme duke rrezikuar shëndetin dhe jetesën” sipas raportit versioni i mëparshëm i të cilit daton në 2009.  Kështu, 15% e vdekjeve në pellgun mesdhetar i atribuohen tashmë shkaqeve mjedisore të parandalueshme, sipas të dhënave të përpiluara.

  • Një zonë që po ngrohet “20% më shpejt sesa mesatarja botërore”!

Zona Mesdhetare, është veçanërisht e ekspozuar ndaj ndryshimeve klimatike. Ajo nxehet “20% më shpejt sesa mesatarja botërore”, pavarësisht nëse është temperatura e ambientit apo ajo e ujit. Këto ndryshime kanë pasoja të drejtpërdrejta dramatike për rajonin. Sa i përket reshjeve, parashikimet parashikojnë një rënie deri në 30% deri në vitin 2080. Sezonet e zjarrit do të zgjaten dhe përhapja e specieve invazive kërcënon biodiversitetin dhe peshkimin.

  • Një rritje në nivelin e detit prej 0.5 në 2.5 m
Lexo edhe :  Të respektojmë ekonominë e kapur nga Covid-19!

Një nga pikat kryesore të këtij studimi të gjerë është ngritja e ndjeshme e nivelit të detit, por ai mund të arrijë nga 0.5 deri 2.5 metra deri në fund të shekullit. Ky fenomen i fundit kërcënon banorët e zonave bregdetare, domethënë një e treta e afërsisht 510 milion banorëve të vendeve të pellgut mesdhetar. Përveç kësaj, “shumica dërrmuese e vendeve të trashëgimisë kulturore janë bregdetare dhe në lartësi të ulët”, nënvizon François Guerquin, ndërsa rajoni është destinacioni kryesor turistik në botë.  Kjo gjithashtu thekson presione të tjera mjedisore, të tilla si urbanizimi i bregdetit, por ajo përfaqëson mesatarisht 11% të PBB-së.

  • Përpjekje të pamjaftueshme për të ndryshuar trendin.

Dhe tendencat nuk çojnë në optimizëm.  “Megjithë përpjekjet, vendet e Mesdheut nuk janë në rrugën e duhur dhe trajektoret aktuale absolutisht duhet të ndryshohen”, vuri në dukje Gaetano Leone, koordinator i MAP. “Kalimet drejt trajektoreve të qëndrueshme kërkojnë ndryshime të thella në sjellje në të gjitha nivelet dhe në të gjitha fushat, nxitësit kryesorë të presioneve dhe degradimeve në rritje duke qenë modelet tona të prodhimit dhe konsumit”, përfundon raporti, duke bërë thirrje në veçanti për “integrimin e sferave mjedisore, ekonomike dhe sociale” në këtë tranzicion.

 

Burimi: france3-regions/ Përgatiti për shqip, Hamza HATIKA

Të fundit

Në Angli japin lajmin e shumëpritur: Vaksina e ‘Pfizer’ mbërrin brenda disa orësh

Zv/shefi mjekësor i Anglisë, Jonathan Van-Tam dha lajmin  e mirë se vaksina e Pfizer për COVID-19 mbërrin brenda disa...

Serbët përdhunuan edhe burra, dëshmia ‘rrëqethëse’ e të mbijetuarit (VIDEO)

Tridhjetë e një burra në Kosovë kanë marrë statusin e viktimave të dhunës seksuale që kanë ndodhur gjatë luftës 1998-’99. Shumë të tjerë hezitojnë...

Gjobiten 690 qytetarë për mosmbajtje maske, ndëshkim me nga 5 milion lekë për 2 organizatorë të një tubimi në Dibër

Policia e Shtetit ka vijuar me ndëshkimet e qytetarëve që nuk zbatojnë masat kufizuese Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, Policia e Shtetit...

Covid-19/ 782 raste të reja dhe 13 viktima në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë shënuar 782 raste të reja dhe 13 viktima gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Njoftimi i ministrisë: Ministria...

Agjencitë europiane sugjerojnë heqjen e karantinës për udhëtimet deri në 72 orë

Dy agjenci të Bashkimit Evropian kanë sugjeruar se pasagjerët të cilët do të qëndrojnë diku më pak se 72 orë, nuk e kanë të...

Lajme të tjera

Web TV