Von der Leyen jep lajmin e mirë: BE mund të ketë 2 vaksina të koronavirusit në dhjetor

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Evropa mund të ketë të dy vaksinat kryesore të koronavirusit të aprovuara për përdorim të gjerë muajin e ardhshëm, tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Deklarata ndjek rezultate premtuese nga provat e dy vaksianve – njëra është një bashkëpunim i përbashkët midis kompanisë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech të Gjermanisë dhe një tjetër nga Moderna e SHBA, gjatë dy javëve të fundit.

Nëse të gjithë vazhdojnë pa probleme, EMA [Agjencia Evropiane e Barnave] na thotë se autorizimi i kushtëzuar i marketingut për BioNTech dhe Moderna mund të ndodhë që në gjysmën e dytë të dhjetorit 2020,” tha von der Leyen në një konferencë për shtyp pas një video konference të Liderëve të BE-së.

Kreu i EMA, Emer Cooke, tha për Politico të mërkurën se ishte “shpresëplot” për miratimin e vaksinës BioNTech deri në fund të vitit.

Pasi të miratohet nga rregullatori i BE, vendet mund të fillojnë të kërkojnë të dozat. Brukseli tashmë bleu 200 milionë doza vaksinash nga Pfizer/ BioNTech dhe po negocion për të blerë 80 milionë doza të Modernas përmes një mekanizmi të prokurimit në të gjithë BE-në dhe ka thënë që këto do të shpërndahen në vendet bazuar në shpërndarjen proporcionale të popullsisë.

Sidoqoftë, von der Leyen theksoi se miratimi i EMA-s ishte vetëm “hapi i parë” dhe se fillimisht vetëm një “numër i vogël” i dozave do të ishin në dispozicion. “Sasia e madhe do të vijë më vonë,” tha ajo. “Kjo është e rëndësishme të kihet parasysh.”

Von der Leyen theksoi se vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme do të përfitojnë nga platforma ndërkombëtare Covax për sigurimin e vaksinave të para.

Lexo edhe :  Soreca e Kim takohen me kreun e KED: E rëndësishme që të jetë gati për të plotësuar vakancat në Kushtetuese

“Sa i takon pyetjes për fqinjësinë, ka një qasje të dyfishtë. Më i rëndësishmi dhe më mbresëlënësi është Covax, që e kemi ngritur së bashku me rreth 119 vende që janë anëtarësuar. Parimi është që vendet me të ardhura të larta duhet të financojnë Covax për të garantuar qasjen tek vaksina edhe për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, tha der Leyen./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Tjetër aksident/ Makina përplas për vdekje këmbësorin dhe largohet nga vendngjarja

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e kësaj të diele në aksin nacional Pogradec-Korçë, në afërsi të fshatit...

Goditën me thikë dy adoleshentë për t’iu marrë paratë e xhepit, arrestohen të miturit shqiptarë

Dy të mitur me origjinë shqiptare, anëtarë në një organizatë grabitjesh kanë rënë në prangat e autoriteteve helene. Shqiptarët goditën me thikë dhe e...

U përputhën/ Andi i bën propozimin Teas, çifti largohet nga emisioni!

Një moment kaq i bukur dhe kaq i shumëpritur ishte deklarata që Andi dhe Tea bënë ditën e sotme: Të dalin të përputhur nga...

Bëri krimin makabër/ I riu del në park me kokën e prerë të babait

Një i ri i mbuluar në gjak, është parë nga fqinjët duke ecur dhe mbajtur në dorë kokën e prerë të babait të tij. Pasi...

Luhen 3 të parat javës së 16-të të Superiores, Kastrioti ndal Vllazninë pa gola në Shkodër

Fiton Kukësi, Skënderbeu dhe Apolonia ndajnë pikët në Korçë. Kategoria Superiore ka luajtur sot 3 takimet e para të javës së saj dhe pasdreke...

Lajme të tjera

Web TV