25 vjet nga ‘Dayton’, në Bosnje e Hercegovinë ende frikë për një konflikt të ri

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Në Bosnje e Hercegovinë ekziston frika për një konflikt të ri, pasi liderët nacionalistë vazhdojnë të ushqejnë armiqësitë.

Kjo, kur bëhen plot 25 vjet nga akordi i paqes i ndërmjetësuar nga SHBA.

Ish-armiqtë në konflikt janë përfshirë në predikimet për pajtim mes përçarjeve etnike.

E ardhmja është në duart e të rinjve. Por përse po ecin mbrapsht të rinjtë? Po të kisha kaluar diçka të keqe, përse do t’i shtyja fëmijët e mi apo fëmijët e tjerë ta përjetonin sërish atë që ndodhi?” u shpreh ish-ushtare boshnjake Edisa Sehic.

Edhe një ish-ushtarak serb mendon se njerëzit duhet të bashkëpunojnë.

Do të më pëlqente që njerëzit të bashkëpunonin më shumë. Mendoj se vetë njerëzit nuk e kanë problem ta bëjnë këtë, të bashkëjetojnë dhe të krijojnë besimin mes tyre. Kjo do të sillte një ndryshim të madh për të gjithë vendin”, tha Janko Samukoviç.

Këtë të shtunë bëhet plot çerek shekulli që kur konflikti i përgjakshëm mori fund falë marrëveshjes së paqes të arritur në Dayton të Shteteve të Bashkuara.

Ajo i dha fund 4 viteve gjakderdhje në Ballkan.

Shumë shpresojnë se presidenti i ri do të nisë reformimin e kushtetutës së copëtuar të Bosnjes./Re.D/Fjala.al

Të fundit

25 vjet nga ‘Dayton’, në Bosnje e Hercegovinë ende frikë për një konflikt të ri

Në Bosnje e Hercegovinë ekziston frika për një konflikt të ri, pasi liderët nacionalistë vazhdojnë të ushqejnë armiqësitë. Kjo, kur...

Legalizimi i prostitucionit, sociologu Tushi: Zgjidhje për beqarët

Ndonëse një ndër profesionet më të vjetra, vendi ynë ashtu sikurse shumë vende të tjera ende nuk kanë arritur të legalizojnë prostitucionin, ose ndryshe...

Trondisin shkencëtarët, krijojnë biftek njeriu

Shkencëtarët amerikanë kanë krijuar biftek duke përdorur qelizat dhe gjakun njerëzor. Bifteku është prezantuar nën sloganin “kultivoni veten tuaj”. Bifteku aktualisht është vetëm një prototip,...

E infektuara me Covid tenton të futet në Shqipëri, arrestohet në kufi

Një shtetase kosovare e infektuar me COVID-19 është arrestuar nga policia pasi ka thyer karantinimin dhe ka tentuar të futet në territorin e Shqipërisë. Ngjarja...

Mesazhi special i deputetit Valteri për doktoreshë Çomon: Gëzuar ditëlindjen heroinë e mjekësisë

Deputeti i opozitës parlamentare Halit Valteri i ka uruar ditëlindjen shefes së shërbimit të spitalit infektiv, doktoreshë Najada Çomos. Me një status në Facebook, ai...

Lajme të tjera

Web TV