Zbulimi i bërë te portokallet dhe mandarinat, do gëzojë shumë njerëz

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Te portokallet dhe mandarinat fshihet sekreti për të hequr kilet e tepërta. Kjo pasi në to është zbuluar një molekulë, nobiletina, me veti dobësuese, e cila lufton obezitetin dhe diabetin.

Është kjo ajo që ka zbuluar një studim i kryer tek kafshët nga University of Western Ontario në Kanada.

Studiuesit kanë zbuluar se duke i ushqyer minjtë me një dietë të pasur me yndyrë dhe kolesterol dhe duke u shtuar vakteve një dozë nobiletinë, kafshët nuk shëndosheshin dhe nuk zhvillonin rezistencë ndaj insulinës, siç ndodhte me kafshët e tjera që konsumonin të njëjtën gjë por nuk mernin molekulën që gjendet te portokallet dhe mandarinat.

Zbuluam se duke marrë noboletinë kaviet obeze nuk shtonin më peshë, madje kishin përmirësim në shëndet”, thotë një nga drejtusit e stufimit, Murray Huff.

Tashmë studimet do të thellohen për të kuptuar nëse molekula në fjalë ka të njëjtin efekt edhe tek njerëzit./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

E trishtë/ Ermal Fejzullahu humb personin e shtrenjtë

Këngëtari i njohur, Ermal Fejzullahu ka humbur personin shumë të dashur për të, gjyshen e tij. Përmes një postimi në...

Basha takim në Lezhë: Kjo situatë duhet të marrë fund!

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, zhvilloi takime me qytetarët dhe bizneset në Lezhë. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha thekson se “Të mbetur pa...

Anglia jep lajmin e mirë: Vaksina mbërrin për disa orë

Vaksina do të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar për disa orë. Kjo ka qënë deklarata e zv-shefit të përgjithshëm mjeksor, Jonathan Van-Tam. “Ne presim që të...

Në Angli japin lajmin e shumëpritur: Vaksina e ‘Pfizer’ mbërrin brenda disa orësh

Zv/shefi mjekësor i Anglisë, Jonathan Van-Tam dha lajmin  e mirë se vaksina e Pfizer për COVID-19 mbërrin brenda disa orësh në ishull. “Ne presim që...

Serbët përdhunuan edhe burra, dëshmia ‘rrëqethëse’ e të mbijetuarit (VIDEO)

Tridhjetë e një burra në Kosovë kanë marrë statusin e viktimave të dhunës seksuale që kanë ndodhur gjatë luftës 1998-’99. Shumë të tjerë hezitojnë...

Lajme të tjera

Web TV