Ndarja nga jeta e Bashkim Koplikut, Basha: Dha kontribut të pakursyer që në ditët e para të krijimit të PD

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryedemokrati Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimin e tij familjes së të ndjerit Bashkim Kopliku, ish-zv kryeministër dhe ish-zv ministër i Brendshëm. Përmes një postimi në ‘Twitter’, Basha shkruan se Kopliku ishte një politikan që dha mbështetjen dhe kontributin e pakursyer për krijimin e Partisë Demokratike.

Ndër të tjera kryedemokrati shkruan se angazhimi i Koplikut si ligjvënës do të mbetet i pashlyeshëm në historinë e re të Shqipërisë.

“Me keqardhje mësova për ndarjen nga jeta të Bashkim Koplikut, politikanit që dha mbështetjen dhe kontributin e pakursyer që në ditët e para të krijimit të Partisë Demokratike. Ngushëllimet e mia shkojnë për familjen, miqtë dhe të afërmit e zotit Kopliku. Angazhimi i tij si ligjvënës dhe zëvendëskryeministër gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike pas rënies së komunizmit, do të mbetet i pashlyeshëm në historinë e re të Shqipërisë. U prehtë në paqe!”, shkruan kreu i PD, Lulzim Basha.

Kopliku u nda nga jeta ditën e shtunë në moshën 77-vjeçare pasi ishte prekur nga infektuar me Covid-19 dhe ishte në gjendje të rëndë teksa kurohej në spitalin e Durrësit.

Ai ka qenë një figurë historike e PD, pasi ka qenë zv/kryeministër dhe ministër i Brendshëm në qeverinë e parë të udhëhequr nga PD pas vitit 1992. Gjithashtu ai është zgjedhur dy herë deputet në parlament si dhe ka mbajtur edhe poste të tjera, ndër të cilat edhe kryetar i Bashkisë së Durrësit./r.g/fjala.al

Të fundit

Kryeministri Rama i përgjigjet ambasadës franceze: Gaboi, nxorri nga konteksti atë që thashë

Shqetësimit të ambasadës franceze në Tiranë, kryeministri Edi Rama i përgjigjet nëpërmjet një mesazhi me qytetarë në rrjetet sociale,...

“Zemër e shpirt”/ Anita Haradinaj zbulon si e përkëdhel Ramushi: Më gjuan nga të pasmet

Spikerja e njohur e lajmeve në  Anita Muçaj–Haradinaj, ka qenë njëra ndër të ftuarat në emisionin e radhës të “Shiko kush luan”. Në një prej...

Përkujtohet në Lezhë 553-vjetori i Skënderbeut/ Pjerin Ndreu: Figura që na bën bashkë

Është përkujtuar mëngjesin e sotëm në Lezhë 553-vjetori i vdekjes së Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Nën masa anti-Covid, autoritetet lokale bënë homazhe dhe vendosen kurora...

“Mirupafshim Grida Duma”/ Basha gati ta zëvendësojë me ish-missin!

Partia Demokratike duket se do të kandidojë në Durrës, një ish-Miss. Bëhet fjalë për Floriana Garon, e cila për disa kohë ka moderuar edhe një...

Braçe ‘shuplakë’ Metës/ I kujton kohën kur Presidenti deklaronte se Basha të gënjen dhe për orën

Presidenti Ilir Meta, ditën e djeshme ka paralajmëruar se në 25 prill Shqipëria do të përjetojë përmbysje të madhe dhe jo thjesht rotacion. Zëvendëskryeministri Erion...

Lajme të tjera

Web TV