Turqia merr vendimin: Ndalon hyrjen e avionëve të posaçëm për pacientë me Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Autoritetet turke kanë marrë vendimin se nuk do të pranojnë më pacientë me Covid nga vendet e tjera që kurohen në spitalet turke.

Ministria e Shëndetësisë turke ka nxjerrë njoftimin se është e ndaluar sjellja e pacientëve me Covid në Turqi me aeroplan privat, deri në një urdhër të dytë. Sipas këtij njoftimi të gjithë ata që nuk zbatojnë këtë urdhër do tu vendosen saksione.

Urdhri i ministrisë është shpërndarë nga Autoriteti i Aviacionit Civil Turk dhe në të gjitha kompanitë ajrore që mundësojnë fluturimet drejt Turqisë.

Vendimi i qeverisë turke erdhi menjëherë pasi gazeta turke Sozcu publikoi një artikull për numrin e lartë të pacientëve me Covid që kurohen në Turqi duke zënë shtretërit të cilët mund të përdoreshin nga qytetarët vendas.

Deri më tani Iraku, Gjeorgjia, Rusia dhe Shqipëria kanë qenë katër vendet që kanë dërguar më shumë pacientë me Covid-19 për kurim në Turqi./r.g/Fjala.al

Të fundit

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit. Zoti Biden pritet...

Sali Berisha kujton 21 janarin: Garda veproi sipas ligjit, arsyeja përse qëlluan…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para Kryeministrisë mbetën të vrarë...

Lajme të tjera

Web TV