Britania mund të ketë 19 milionë doza vaksinë deri në fund të vitit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Britania me dije se mund të ketë rreth 19 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit të Oksfordit dhe AstraZenecas deri në fund të vitit, pas testet klinike treguan një efektshmëri deri në 90% për parandalimin e virusit.

Presidenti i kompanisë AstraZeneca, Tom Keith-Roach bëri me dije se përveç 4 milionë dozave në pritje për Britaninë e Madhe, 15 milionë doza të tjera vaksine mund të jenë gati deri në fund të muajit të ardhshëm. Ato do t’i jepen në fillim punonjësve të shëndetësisë dhe të moshuarve.

Vaksina do të kushtojë 2 paundë për dozë dhe mund të ruhet me pajisje të zakonshme, jo si vaksinat e tjera të Pfizer dhe Moderna që edhe pse kanë rezultate shumë të mira kërkojnë pajisje shumë të shtrenjta konservimi që mbajnë temperaturën -75 gradë Celsius.

l.m/Fjala.al

Të fundit

“PD-së i kanë rënë kolonat e shtëpisë” Topalli flet për “përçarjen e së djathtës”

Kryetarja e Partisë “Lëvizja për Ndryshim” thotë se bashkimi i së djathtës është i rëndësishëm por thekson se nuk...

“Ti je dashuria ime” Vajza e vogël i dhuron lule Ramës

Teksa ka inspektuar pasditen e sotme në Qendrën Shëndetësore në Rrogozhinë, Kryeministri Rama ka gjetur 'fansen' e tij më të vogël.  Një vajzë i...

Murati lë pa fjalë Sindin: Po veshe të shkurtra, koka në Stamboll

Një nga djemtë që i është bashkuar së fundmi spektaklit ‘Përputhen’ është Murati. Ai menjëherë ka fituar simpatinë me qetësinë e tij, por habiti...

E pazakontë në Vlorë/ Bujar Leskaj i Pd-së shpërndan librin e Biden , jep autografe pa qënë ai autori

  Bujar Leskaj në Vlorë duke shpërndarë librin e Joe Biden Ditën e sotme është zyrtarizuar Joe Bide, si presidenti i 46-të i SHBA. Në të njejtën...

“Ça kujtoni ju?!”, aktori Xhevair Zeneli: Në SHBA kam punuar në ndërtim, roje…

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai ka rrëfyer dhe disa detaje...

Lajme të tjera

Web TV