Kur do të dalë Britania nga izolimi? Boris Johnson zbulon datën dhe rregullat e reja deri në mars

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Boris Johson ka konfirmuar se Britania e Madhe më 2 dhjetor do t’i japë fund izolimin të dytë.

Në një prononcim, Johnson ka bërë me dije dhe planin e ri dimëror të masave kufizuese që fillon pas Lock-Down dhe zgjat për 4 muaj deri në mars me shpresën se një vaksinë ndaj COVID-19 do të jetë në treg deri atëhere.

Këto masa të reja janë të ashpra ashtu si ”Lock-Down” pasi për Krishtlindje të moshuarit nga shtë pitë  e kujdesit s’mund të festojnë me familjet në rast se nuk rezultojnë gjithë anëtarët negativë.

Pozitivja është që nga 2 dhjetori në nivelet më ulëta të rrezikut nga COVID-19, niveli 1 dhe 2 rikthehet futbolli me tifozë në stadiume, edhe pse me numër të limituar.

Po ashtu në të gjithë vendin hapen të gjitha palestrat dhe sallonet e bukurisë. Duket se Britania do përpiqet të mbajnë nën kontroll zonat e ”Tier 3” ose më të rrezikshmet, teksa Londra ka hyrë në nivelin 2 të rrezikut.

RREGULLAT E REJA NË BRITANI

“Familjet do të jenë në gjendje të takohen vetëm në Nivelin 3 në hapësira të jashtme si parqe
Pub-et dhe restorantet në nivelin e lartë do të duhet të qëndrojnë të mbyllura – por dorëzimet dhe dërgesat mund të vazhdojnë
Rregullat e pijetoreve të nivelit 2 do të ashpërsohen, me vetëm vendet që shërbejnë ushqim me pije të lejuara edhe jashtë
Kazinot, rrugicat e bowlingut, zonat e lojërave të buta, muzetë, galeritë dhe kinematë në Nivelin 3 do të duhet të qëndrojnë të mbyllura
Palestrat dhe sallonet e bukurisë mund të hapen në të gjithë vendin – dhe të gjitha dyqanet do të hapin dyert e tyre përsëri
Britanikët do të jenë në gjendje të shkojnë për të parë ndeshjet e futbollit në nivelet më të ulëta nga 2 dhjetori e tutje
Britanikët e moshuar do të jenë në gjendje të dalin nga shtëpitë e kujdesit për të kaluar Krishtlindjet me familjen nëse të gjithë testohen negativisht
Prindërit e rinj me një fëmijë nën një do të lejohen të formojnë ”flluska mbështetëse”
Rregulla e Gjashtës do të kthehet në të gjitha nivelet, por ora e ndalimit të orës 22:00 do të zhvendoset në 23:00.
Dasmat do të lejohen të zhvillohen me 15 të ftuar – por pritjet janë të ndaluara në Nivelin 3, dhe adhurimi kolektiv mund të vazhdojë”

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

A do të izolohet vendi pas shtimit të rasteve? Skënder Brataj zbulon përse nuk u mblodh Komiteti sot

Skënder Brataj, Kreu i Urgjencës Kombëtare i ftuar në Shqip Show nga Rudina Xhunga, tha se Komiteti Teknik i...

I dolën qoftet djegëse, klienti rreh me grushta shitësin (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në qytetin Afyonkarahisar në Turqi. Një klient ka rrahur me grushta shitësin vetëm për shkak se qoftet ishin...

Çudia e radhës/ Bleu telefonin online, nuk do ta besoni çfarë i erdhi në kuti (Foto)

Një grua ka paguar 1,500 dollarë pasi kishte porositur celularin e fundit iPhone 12, por u shokua kur i erdhi porosia, sepse ishte vetëm...

Covid-19 i merr jetën mësuesit të shkollës 9-vjeçare (Emri+Foto)

Pas lajmit të hidhur për ndarjen nga jeta të drejtorit të shkollës 9-vjeçare në fshatin Karkanjoz të Beratit, një tjetër arsimtar është shuar nga...

U tha se nuk do të vinin, Ministria Shëndetësisë: Pas pak mbërrijnë në Rinas mbi 15 mijë dozat e vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri. Fillimisht ministria njoftoi se ardhja...

Lajme të tjera

Web TV