Leonard Karaj: Rama s’qeveris dot vetëm, LSI t’i qëndrojë paktit opozitar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ekskluzive

Si po sillen tre liderët politik pesë muaj para zgjedhjeve të përgjithshme Parlamentare. Taktikat elektorale që po përdor Rama, Basha dhe Meta përballë qytetarëve të çorientuar e mbajtur nën trysni dhe agresivitet deri në ditën e zgjedhjeve. Çfarë pritet të ndodhë dhe nga mund të anojë pushteti… Flet për gazetën “Fjala”, analisti Leonard Karaj.

 Gjashtë muaj para zgjedhjeve të 25 prillit të majtë dhe të djathtë kanë nisur tashmë fushatën. Pas zgjedhjeve lokale, duket se kjo fushatë është shumë agresive…

Në fakt, shkaku i pandemisë ka spostuar disi vëmendjen e medias dhe qytetarëve nga politika, por në një kohë tjetër, normale, parashikoja një atmosferë politike shumë herë më të ndezur. Dhe sigurisht, 7 vite në mazhorancë, për më tepër me kosto të pallogaritshme, dhe po 7 në opozitë me “vetëvrasje politike” si kurrë ndonjëherë, të bëjnë të besosh se fushtata për zgjedhjet e ardhshme, jo vetëm që nuk ka nisur herët, por do jetë tejet agresive. Për herë të parë në këto 30 vite demokraci kemi një kryeministër dhe një mazhorancë që edhe pse mban rekord për keqqeverisje (me kanabizim të vendit; krim të organizuar si asnjëherë më parë; me PPP mega-korruptive; ekonomi thuajse në kolaps; me sistem gjyqësor tashmë të rrënuar dhe me Europën që vit për vit i shton kushtet), përsëri beson qartazi tek një mandat i tretë.

Nuk ka qenë i njëjti perceptim të paktën, as në 2005-ës me Nanon kryeministër dhe as në 2013 me Berishën. Tjetër gjë Rama. Ky i fundit beson vërtet se mund të marrë një mandat të tretë, kjo nisur edhe nga një sërë faktorësh që i’a “ka vënë në tepsi” vetë opozita. Marrëveshja e 17 majit; lufta e brendshme dhe e pashtershme në PD; gafa me djegjen e mandateve dhe supergafa më pas me mosmarrjen pjesë në zgjedhjet vendore të 2019-ës janë disa përparësi që Basha ia ka dhënë me dorën e tij kundërshtarit politik. Në këtë kontekts, edhe “inati politik” është edhe më i madh, pasi secili prej lidërve kryesorë di fort mirë gabimet e veta, ashtu sikundër njeh fort mirë edhe gabimet e kundërshtarit.

Teorikisht, nisur nga ndryshimet e njënashme që mazhoranca i bëri Kodit Zgjedhor; nisur nga braktisja e vendit (dhe ata që ikin janë kryesisht votues i opozitës); nisur edhe nga përçarjet e brendshme në kampin opozitar, që në të shumtën e rasteve janë stisur, servirur dhe sponsorizuar, pikërisht nga mazhoranca, 6 muaj përpara zgjedhjeve, Rama gjithsesi shihet më i avantazhaur për të dalë parti e parë, por zor të mund të bëjë qeveri dhe të qeverisë sërish i vetëm.

Pothuaj në çdo fushatë beteja politike ka qenë mes dy forcave të mëdha politike PS-PD. Mos në këto zgjedhje kemi një luftë tri-palëshe PS-PD-Presidencë?

Deri diku, po. Meta, vërtet është munduar që të flasë gjithnjë si kreu i shtetit, por dihet botërisht se më së shumti mbron interesat e ish-fëmijës së vet, LSI. Kjo forcë politike po ndjen më shumë se kurrë gjatë kësaj kohe, një lloj tkurrje në elektorat, dhe një gjë të tillë askush më mirë sesa Ilir Meta nuk mund të dijë. Ndaj në këtë kontekst, reagimet e presidentit, pavarësisht se kanë qenë nën suazën presidenciale, kanë pasur sfond të qartë politik. Kështu që edhe në zgjedhet e radhës, teorikisht do të kemi mazhorancën përballë opozitës, por kjo e fundit gjithsesi do të përfaqësohet nga dy koalicione ose lista: PD dhe LSI.

Lexo edhe :  Pritja madhështore në Turqi/ Rama: S’kam pse e justifikoj si ndonjë faj, apo...

Mbetet për tu parë më pas nëse pas zgjedhjeve LSI do ti qëndrojë paktit verbal opozitar dhe të mos bashkojë votat sërish me PS-në (nëse do ketë një ftesë nga Rama), apo jo. Dhe e shkuara ka treguar (në 2009 bëri koalicion me PD në 2013 me PS), se vetëm për moral nuk mund të flasësh në politikën shqiptare. Ndaj nuk do ishte çudi që Rama dhe Meta të kapërdinin sërish të gjitha sharjet, ofendimet dhe akuzat e bëra ndaj njërit-tjetrit dhe njëlloj si në 2013-ën të uleshin sërish bashkë, duke “shpikur” edhe ndonjë term tjetër europianist për të justifikuar vetveten.

Agresiviteti i fushatës a nënkupton se një një nga tre personazhet mes Ramës, Bashës dhe Metës mund të rrezikojë largimin përfundimtar nga politika?

Nuk besoj se njëri nga këta tre personazhe apriori do të jetë i detyruar që të largohet nga politika në rast se humbet zgjedhjet. Si Rama dhe Meta dhe Basha kanë zënë mirë rrënjë në forcat e tyre politike dhe është shumë e vështirë që ata të largohet, përveçse me dëshirën e tyre. Edhe nëse Rama humbet zgjedhjet, mënyra sesi e ka drejtuar gjatë kësaj kohe Partinë Socialiste të bën të besosh se askush nuk do të mund ti dalë kundër. Madje as Erion Veliaj, i cili nga shumëkush shihet si pasardhësi i Ramës në PS. Kështu që besoj se Rama do jetë sërish në krye të socialistëve, të paktën derisa të mund të realizojë ëndrrën e fundit në sirtar: postin e Presidentit.

Ndërsa Meta, edhe nëse nuk do të mund të kandidojë sërish në 2022 për postin e presidentit (varet nga ravijëzimi i parlamentit të ardhshëm), me siguri do të kthehet në krye të LSI, forcë e cila ekziston edhe sot e kësaj dite nën frymën e tij. E njëjta gjë edhe për Bashën. Largimi i Topallit, Imamit, Patozit, etj, nga partia ka bërë që aktualisht, askush në këtë forcë politike nuk ka staturën e duhur që ta konkurojë dhe të fitojë përballë Bashës si kryetar i PD-së. Kësisoj edhe nëse PD humbet zgjedhjet, Basha sërish do të jetë në krye të kësaj force politike, pasi me statut askush nuk ia ndalon që të rikandidojë sërish për të qenë në krye të PD-së. Kështu që në gjykimin tim, çfarëdo që të ndodhë në 25 prill 2021, Rama, Meta dhe Basha do të vijojë të jenë pjesë e rëndësishme e skenës politike. Zgjedhjet e ardhshme janë shumë të rëndësishme për shqiptarët dhe jo për Ramën, Metën dhe Bashën.

/r.g/fjala.al

Të fundit

Nuk përballoi dot presionin në familje/ Enxhëll tek “Love Story” braktis zemërthyer emisionin

Mbrëmjen e sotme në "Love Story" u transmetua takimi i  Saimirit dhe Enxhëllit. Dyshja shkuan në kinema, ku panë...

Pse e mban sekret kontratën me Pfizer? Rama zbulon arsyen dhe sfidon kritikët: Më gjeni një shtet që…

Marrëveshja e shtetit shqiptar me kompaninë gjermano-amerikane “Pfizer/BoNTech” për një sasi prej 500 mijë vaksinash anti-COVID do të mbetet sekret. Kjo ka shkaktuar shumë debate...

Premtimi i 300 mijë vendeve të punës/ Rama: Janë 225 mijë shqiptarë më shumë që paguhen krahasur me 2013

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se në 7 vitet e qeverisjes së tij u shtuan 225 mijë vende të reja pune në Shqipëri. Kreu i...

“Situata është e pakrahasueshme”/ Rama: Brenda 4 vitesh çdo marrëdhënie me bizneset do të jetë online

Në konferencën për mediat sot Rama është shprehur se në katër vitet e ardhshme qeveria e ka synim që çdo marrëdhënie e biznesit me...

Vuçiç i trembet ‘Shqipërisë së Madhe’: Krijimi i saj, kërcënim për Serbinë dhe BE

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka reaguar pas një deklaratë të bërë nga ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj për krijimin e “Shqipërisë së...

Lajme të tjera

Web TV