“Raste të reja dhe vdekje”, paralajmërimi i zymtë i mjekut për javët në vijim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid 19 paralajmëron për një situatë alarmuese, por ende jo të pakontrollueshme, edhe pse në të katër strukturat spitalore në vend, vetëm 20-25% e kapacitetit të tyre është e lirë.

Doktori i njohur Ilir Alimehmeti tregoi në “Wake Up” se na javët e ardhshme pritet rritje e të infektuarve me koronavirus në Shqipëri.

Vdekshmëria është rritur, ka pasur rritje të vdekshmërisë absolute. Ne si njerëz na intereson vdekshmëria absolute, por po të dallojmë virusin dhe kurimin e tij, ne na intereson shifra relative.

Por në shifra absolute ka pasur një rritje. Pse? Sepse javë më parë ne patëm rritje të rasteve të reja dhe të pozitivitetit. Rreth dy javë të tjera më pas, përkthehet në shtrime në spital dhe në vdekshmëri, për fat të keq. Sa herë të kemi rritje, gjithmonë duhet ta presim 2-3 javë mbrapa rastet fatkeqësisht të vdekshmërisë”, u shpreh ai.

Sipas Alimehmetit, “Javët e ardhshme do ketë rritje dhe prisni që sa herë të ketë rritje, do ketë edhe vdekje”, sqaroi mjeku./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Ndërtimi i Spitalit të Fierit/ Banorët e truallit dhe “Ligjet” japin OK

Komisioni i Ligjeve ka votuar këtë të hënë aktin normativ për shpronësimet, duke i hapur zyrtarisht rrugën ndërtimit të...

Gjendet pa shenja jete në përrua një person në Devoll, Policia: Dyshohet të jetë emigrant i paligjshëm

  Një person është gjetur pa shenja jete nga banoërt e zonës në fshatin Grapsh të Devollit. Policia njofton se nuk janë konstatuar shenja dhune në...

E pabesueshme , 85 vjeçarja u deklarua e vdekur nga COVID-19, kthehet 10 ditë më vonë

Një grua 85-vjeçare spanjolle e cila besohej se kishte vdekur nga koronavirusi befasoi të afërmit e saj duke u kthyer në shtëpinë e saj...

Përzierja e dozave të vaksinës anticovid? Ekspertët e shëndetësisë japin përgjigjen

Zyrtarët shëndetësorë thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, të cilat janë duke...

U gjet i mbytur në det/ Historia e ish-ministrit grek që Enver Hoxha e futi në burg

Mediat greke i kanë kushtuar një histori ish-ministrit grek, Sifis Valyrakis, i cili u gjet i vdekur një ditë më parë në anijen e...

Lajme të tjera

Web TV