Balla në Cërrik: Në Buxhetin 2021 u miratuan 9.5 mln dollarë shtesë në bujqësi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vijojnë investimet në infrastrukturën ujitëse të tokave bujqësore në të gjithë Qarkun e Elbasanit.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla sëbashku me kryetarin e Bashkisë së Cërrikut, Andis Salla inspektuan nga afër punimet që po kryhen në Njësitë Administrative Gostimë, Shalës dhe zonën Fermë të Bashkisë Cërrik, ku po punohet me ritme të larta për ndërtimin dhe rehabilitimin e kanaleve vaditëse.

Sipas Ballës, ky rikonstruksion u bë i mundur falë investimit prej 40 milionë lekësh Qeverisë shqiptare pritet të përfundojë vitin e në fillim të vitit të ardhshëm.

Falë investimeve që Qeveria jonë ka bërë në këto vite sipërfaqja e ujitshme e tokës bujqësore është dyfishuar nga rreth 120 mijë Ha që ishte në vitin 2013 në 255 mijë Ha në vitin 2020.

Dëshmi kjo e transformimit të madh që i kemi bërë sektorit bujqësor, prandaj kemi rritje të prodhimit dhe eksporteve. Këto të fundit nuk u ndalën as në këtë vit të vështirë për shkak të pandemisë.

Në Buxhetin e Shtetit 2021, miratuam 9.5 milionë dollarë shtesë në Bujqësi, për skemën e rimbursimit të naftës për bujqit dhe fermerët“, tha Balla./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Gjendet pa shenja jete në përrua një person në Devoll, Policia: Dyshohet të jetë emigrant i paligjshëm

  Një person është gjetur pa shenja jete nga banoërt e zonës në fshatin Grapsh të Devollit. Policia njofton se nuk...

E pabesueshme , 85 vjeçarja u deklarua e vdekur nga COVID-19, kthehet 10 ditë më vonë

Një grua 85-vjeçare spanjolle e cila besohej se kishte vdekur nga koronavirusi befasoi të afërmit e saj duke u kthyer në shtëpinë e saj...

Përzierja e dozave të vaksinës anticovid? Ekspertët e shëndetësisë japin përgjigjen

Zyrtarët shëndetësorë thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, të cilat janë duke...

U gjet i mbytur në det/ Historia e ish-ministrit grek që Enver Hoxha e futi në burg

Mediat greke i kanë kushtuar një histori ish-ministrit grek, Sifis Valyrakis, i cili u gjet i vdekur një ditë më parë në anijen e...

Njerëzit nuk janë të vetmit , tashmë edhe robotët kërcejnë

Kompania e robotëve Boston Dynamics shpenzoi një vit e gjysmë për të krijuar makina që kërcejnë si njeriu. Robotë që vallëzojnë me ritëm. Kjo është...

Lajme të tjera

Web TV