Covid-19 dhe trajtimi në shtëpi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mund ta bëjë një në tre pacientë, në vend që të vrapojë për në spital

Një humbje e madhe, me shtretër të zgjedhur për ata që kanë nevojë. Rrjeti i mjekëve të familjes nuk po funksionon. Megjithatë, terapia në shtëpi është shumë e thjeshtë…

…Në shtëpi. Me mjekët në terren, për të kuruar shtëpi më shtëpi. Në vend të kësaj, italianët po përballen me Covid-19 në mënyrën më të keqe: të frikësuar nga përmbytja e informacionit, njëra ndryshe nga tjetra, duke arritur nga TV dhe qarqet e internetit, gjëja e parë që ata bëjnë është të shkojnë në spital.

Duke nxitur kaos, zënie të pahijshme të vendeve dhe duke humbur kohë të çmuar dhe para publike. Sipas statistikave të muajve të fundit, një në tre të infektuar vrapon kot drejt emergjencës.

Një tjetër ves të vjetër që kemi, duke pasur parasysh që në Itali 24 milion njerëz shkojnë në urgjencë çdo vit dhe vetëm 16 për qind kanë nevojë reale për shtrim në spital. Si dhe 70 për qind e radiografive që largohen nga dhoma e urgjencës japin një rezultat negativ.

Kurimi i covid 19 në shtëpi

Pika e dobët e këtij mekanizmi të të infektuarve me vrap drejt spitaleve, një absurditet që në kohë epidemish nuk mund ta përballojmë, qëndron në vrimën e zezë të rrjetit të ndihmës në zonë. Rrjeti i mjekëve të përgjithshëm, afërsisht 44 mijë mjekë të familjes që nuk janë saktësisht të paktë, madje edhe më pak se kolegët në Francë dhe Gjermani.

Mjekësia në terren

Sëmundjet infektive dhe virologët kanë realizuar një statistikë, të ndarë nga Instituti i Lartë i Shëndetit, sipas të cilit jo më shumë se 5-8 për qind e të infektuarve kanë simptoma të vërteta të shtrimit në spital. Për të tjerët, mjafton të kujdesen për veten e tyre në shtëpi. Atëherë, përse i çmenduri nxiton drejt ndihmës së shpejtë që bllokon spitalet dhe zë vend larg atyre që kanë vërtet nevojë për to?

Linja e parë e ndihmës

Mjeku i përgjithshëm, linja e parë e ndihmës dhe kujdesit në zonë, ka qenë prej kohësh pjesë e një rrjeti të dobët dhe me funksionim të dobët, siç e kemi thënë tashmë në atë kohë. Dhe sot me Covid-19 mbi ne, kjo vrimë e zezë i ndërlikon gjërat në mënyrë të mjerueshme, me mbeturina të mëdha.

Nuk është për t’u habitur, qeveria kishte premtuar të forconte ilaçet në zonë, që do të thotë, rritjen e numrit të mjekëve, forcimin e operatorëve gjurmues, bërjen e spitaleve të zonave të vogla për Covid dhe caktimin e disa hoteleve për pacientët që nuk mund të trajtohen në shtëpi.

Asgjë nga këto nuk është bërë. Kështu 43,731 nuk veprojnë në mënyrë të veçantë: disa sakrifikojnë veten me përkushtimin maksimal (dhe madje duke rrezikuar jetën e tyre për shkak të mungesës shumë të shpeshtë të pajisjeve të nevojshme të sigurisë), të tjerët tërhiqen dhe nuk marrin përgjegjësi në përputhje me gravitetin e situatës. Secili vendos vetë. E njëjta gjë vlen edhe për testet e shpejta të antigjenit, të destinuara për pacientë të dyshimtë që kanë rënë në kontakt me ata asimptomatikë.

Lexo edhe :  Përgjimet e 'Ndrangheta'/ PD: U përmend edhe Erion Veliaj! Kryebashkiaku padit në gjykatë Grida Dumën: Trafikante e apartamenteve

Këto janë mjete të rëndësishme për identifikimin e shpejtë të shpërthimeve dhe izolimin e rasteve, dhe gjithashtu për të shmangur një garë tjetër që grumbullon humbje dhe ankth: atë të tamponëve. Qeveria ka bërë edhe një dekret tjetër, me një marrëveshje të nënshkruar vetëm nga një prej shoqatave të mjekëve të familjes, Fimmg, madje pa unanimitet brenda saj. Rezultati: vetëm disa qindra mjekë të përgjithshëm, nga 43,731 të famshëm, kanë dhënë gatishmërinë e tyre për të bërë teste të shpejta.

Protokolli për trajtimin në shtëpi të covid 19

Që kur filloi epidemia, dhe ne po i afrohemi një viti udhëtimi, ata ende presin udhëzime të ndara nga të gjithë mjekët e familjes për trajtimin e pacientëve me Covid-19 në shtëpitë e tyre. Dhe të gjithë kanë bërë protokollin e vet. Ka nga ata që përshkruajnë takipirinën, ata që largohen me tamponë dhe gjurmime radiografike, nga ata që, për të qenë në anën e sigurt, rekomandojnë që të marrin disa bombola oksigjeni. Kush viziton në video dhe kush arrin në shtëpinë e pacientit.

Udhëzuesi për trajtimin në shtëpi të covid 19

Megjithatë, se si të trajtohet një pacient me Covid-19 në shtëpi, sipas një manuali të shkurtër të përgatitur nga Emanuele Nicastri, specialist i sëmundjeve infektive në spitalin Spallanzani, është shumë më e thjeshtë sesa mund të imagjinohet. Para së gjithash, mjeku i familjes, për të konsideruar një shtrim të mundshëm në spital, një rast shumë i rrallë, duhet së pari të monitorojë disa parametra jetësorë. Duke filluar me funksionalitetin e mushkërive.

Pasi të jetë e qartë që pacienti me Covid-19 është i trajtueshëm në mënyrë të përsosur nga shtëpia, ne vijmë te terapia. Këtu është po aq e thjeshtë. Një kombinim i stileve të jetës anti-koronavirus dhe ilaçeve (pak).

Ghimnastika në shtëpi

Pacienti, veçanërisht nëse është asimptomatik, duhet të ketë aktivitet të mirë fizik, madje edhe me gjimnastikë në shtëpi. Të flejë me bark, për të ndihmuar funksionalitetin e alveoleve pulmonare. Sa i përket ilaçeve, nëse ethet i kalojnë 38 gradë, paracetamoli është i mjaftueshëm. Kortizoni mund të ndodhë vetëm nëse ethet vazhdojnë pas 7 ditësh. Dhe jo më herët. Ethet, pavarësisht nëse janë apo jo të kombinuara me koronavirusin, i duhet koha e vet që të lëshojë avull dhe më pas të zhduken. Për t’i konsumuar, një shtrim në spital sigurisht që nuk është i nevojshëm.

Përgatiti: L.Veizi / Burimi nonsprecare.it

 

 

Të fundit

“Po qaja si fëmijë i vogël, ai më tha se s’po ja del”, deputeti rrënqeth me përjetimin e infektimit të vëllait nga...

Deputeti grek, Giannis Kallianos ka folur për gjendjen e rëndë të vëllai, i cili prej disa ditësh është i...

Kryebashkiaku i Kamzës çon në SPAK Xhelal Mziun, e akuzon për shpërdorim detyre

Kryebashkiaku i Kamzës, Rakip Suli ka paditur në SPAK për shpërdorim detyre ‘paraardhësin’ e tij në detyrë, Xhelal Mziun.   Suli e akuzon Mziun për një...

Përgjimet italiane, Balla: Nuk ka investime në Shqipëri! Për tentativë lidhjeje politike kanë Bashën, duhet të flasë dhe Meta

  Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla i ftuar në rubrikën ‘’Opinion’’ në Neës24 ka folur për përgjimet e antimafias italiane duke deklaruar me...

Nusret e pëson keq pas videos së bujshme ku shfaqeshin pjesët intime

Shefi i famshëm turk, Nusret Gökçe, është gjithmonë në qendër të medieve. Së fundmi, prokuroria turke ka nisur hetimet ndaj tij, pasi një ankese të bërë...

Djali i Gold AG merr nënshtetësinë shqiptare/ “Gjaku i ri i kombit më të vjetër”

Gold Ag u bë në 28 nëntor baba i një djali, të cilin e pagëzoi me emrin Gueril, emër tepër i veçantë që përkon...

Lajme të tjera

Web TV