Trump jep urdhër për transferimin e pushtetit, por ende nuk pranon humbjen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pasi Miçigan certifikoi zyrtarisht fitoren e demokratit Biden, presidenti Trump duket se ka pranuar humbjen, ose pothuajse.

Përmes një postimi në Twitter ai njoftoi se ka dhënë urdhër që të fillojë protokolli i tranzicionit të presidentit. Në të njëjtën kohë, presidenti këmbëngul se beteja do të vazhdojë dhe se ai do të jetë fituesi.

Administratorja e Shërbimeve të Përgjithshme Emily Murphy dha miratimin për ekipin e Joe Biden 16 ditë pasi ai fitoi presidencën. Ky vendim ka zhbllokuar një shifër prej 7 milionë dollarësh nëpërmjet të cilit do të transferohet pushteti.

Në mesazhin e saj për ekipin e Biden, Murphy mbrojti pozicionin e saj dhe tha se e mori vendimin në mënyrë të pavarur.

Zëdhënësi për tranzicionin, Yohannes Abraham reagoi ndaj lajmit, duke e quajtur vendimin një hap të nevojshëm për të filluar trajtimin e sfidave me të cilat përballet kombi amerikan, duke përfshirë marrjen e pandemisë nën kontroll dhe orientimin e ekonominë drejt rrugës së duhur./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Partizani/ Daja: Nuk e vendos derbi se cila skuadër do ta sfidojë Vllazninë kryesuese

Do të jetë Partizani pritës të enjten, në derbin e madh të kryeqytetit ndaj Tiranës, që do të zhvillohet...

“ Joe , ti e di që un fitova” mesazhi në letrën që Trump i la Biden

“Joe, ti e di që unë fitova”. Ka qenë ky mesazhi që pak më parë bëri bujë në mediat botërore pas letrës së fundit...

Nuk do ta besoni dot! Shikoni çfarë ndodh në Parlamentin Europian

Komisioneri Evropian për Punët e Brendshme, suedezja Ylva Julia Margareta Johansson, ka habitur në Parlamentin Europian, ku gjatë një pushimi në një seancë plenare,...

Biden president i SHBA-së /Balla: Një zë kryesor mbështetës i kauzës shqiptare për pavarësimin dhe shtetin e pavarur të Kosovës

Kryetari i Grupit Parlamemtar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar pas ceremonisë së inagurimit të Presidentit të ri të SHBA, Joe Biden. Përmes një...

E papritura/Para se të largohej nga detyra, Trump zgjati mbrojtjen e Shërbimit Sekret për fëmijët e tij

Përpara se Donald Trump të largohej nga detyra, ai nënshkroi një memorandum që shtrin mbrojtjen e Shërbimit Sekret të SHBA me gjashtë muaj për...

Lajme të tjera

Web TV