“Amerika u rikthye”/ Joe Biden: Jemi gati të udhëheqim botën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i zgjedhur Joe Biden deklaroi se ka ardhur koha që vendi të kthehej në pozitën ku ndodhej para 4 viteve dhe të mbyllë kapitullin” Amerika e Para”, politikë e udhëhequr nga Trump.

Me moton e tij “ America is back” , Biden së bashku me zv/presidenten Kamala Harris, pezantuan 6 zyrtarët të cilët pritet të marrin detyrat më të rëndësishme gjatë qeverisjes 4-vjeçare të Biden.

Joe Biden në fjalën e tij theksoi se qëllimi i tij është rivendosja e të gjitha marrëdhënieve të cënuara gjatë administratës së Trump dhe forcimin e marrëdhënieve me aleatët.

“Njihuni me ekipin tim. Ata mishërojnë bindjet e mia thelbësore se Amerika është më e forta kur punon me aleatët e saj. Është një ekip që do ta mbajë vendin dhe njerëzit tanë të sigurt është një ekip që pasqyron faktin se Amerika është kthyer, e gatshme për të udhëhequr botën, jo për t’u larguar  prej saj. Edhe një herë, jemi gati të përballemi me kundërshtarët tanë dhe të mos refuzojë aleatët tanë “, tha Biden.

Individët e zgjedhur për poste të larta, sidomos sekretari i ardhshëm i shtetit, Antony Blinken, kanë një botëkuptim globalist, të ndryshëm nga administrata Trump dhe
Blinken, në fjalën e tij theksoi se është e rëndësishme që të forcohet raporti me Evropën dhe  e vuri theksin tek bashkëpunimi.

Përveç Blinken, ekipi i Biden përfshin Jake Sullivan si këshilltar të sigurisë kombëtare, Linda Thomas-Greenfield si ambasadore e SHBA në Kombet e Bashkuara e cila në fjalën e saj tha se Amerika Multilateralizmi Diplomacia janë kthyer. John Kerry rikthehet si i dërguari i posaçëm për çështjet klimatike.  Avril Haines, pritet të jetë në krye të inteligjencës Kombëtare.

Biden përzgjodhi gjithashtu Alejandro Mayorkas për të kryesuar Departamentin e Sigurisë Kombëtare dhe Janet Yellen, ish kryetare e Rezervës Federale pritet të emërohet si Sekretare e Thesarit. Zyrtarët e përzgjedhur, shumica e të cilëve do të kërkojnë konfirmimin e Senatit, u prezantuan në një aktivitet të organizuar për këtë qëllim në Uilmington të shtetit Delauer.

Lexo edhe :  Dokumentet e vjedhura në lidhje me COVID-19/ EMA: U manipuluan fillimisht

Presidenti në largim, Donald Trump i hapi rrugën Joe Biden në krye të SHBA-së, dhe që nga e hëna në ka filluar edhe procesi i tranzicionit për pushtet.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit. Zoti Biden pritet...

Sali Berisha kujton 21 janarin: Garda veproi sipas ligjit, arsyeja përse qëlluan…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para Kryeministrisë mbetën të vrarë...

Lajme të tjera

Web TV