Biden flet si President: Mandati im, jo një mandat i tretë i Obamës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mandati im nuk do të jetë një mandat i tretë i Obamës”.

Kështu u shpreh Joe Biden, në intervistën e parë televizive si president i zgjedhur i SHBA-së.

Ai siguroi që administrata e tij jo vetëm që do të përfaqësojë një moment ndryshimi rrënjësor në krahasim me 4 vitet e Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, por gjithashtu do të jetë një pikë kthese krahasuar me 8 vitet që kaloi si nënkryetar përkrah mikut të tij Barack Obama.

Sot, Shtetet e Bashkuara po përballen me një botë krejtësisht të ndryshme”, shpjegoi ai, duke iu referuar mbi të gjitha krizës së shkaktuar nga pandemia e Covid-19.

Amerika është kthyer dhe është e gatshme për të udhëhequr botën, jo të tërhiqet prej saj”, tha ai kur prezantoi ekipin e tij të ardhshëm.

Duke theksuar se “Amerika e Para nënkuptonte një Amerikë të lënë vetëm”, ​​Biden hapet për kundërshtarët politikë dhe për vetë Donald Trump.

Në rastin e parë ai konfirmon se nuk është kundër hipotezës së një republikani që bashkohet me ekipin e tij qeveritar dhe më pas siguron se ai kurrë nuk do të përdorë Departamentin e Drejtësisë “si një mjet personal” për të hetuar dhe ndëshkuar Trump: “Këtë do ta bënte ai”, shtoi Biden.

Ai tha se dalja nga Shtëpia e Bardhë mbi tranzicionin ka qenë e sinqertë. “Nuk ka qenë mashtrim deri më tani dhe nuk pres që të jetë”.

Biden konfirmoi se nuk kishte folur ende me presidentin, por shtoi se nuk priste që fillimi i mandatit të tij të ndikohej nga vonesa në fillimin e tranzicionit.

Gati tri javë pas zgjedhjeve presidenciale, Trump ra dakord të lejojë procesin zyrtar të tranzicionit të të hënën.

Lexo edhe :  Basha, Berisha dhe PD në mes, kë do të shpëtojë Amerika?

Por ai ende nuk pranon humbjen, duke përsëritur pretendimet e pabazuara se votimi i 3 nëntorit ishte “i manipuluar”./Re.D/Fjala.al


Të fundit

Messi çlirohet në Paris, Sheriff shokon Realin! Milani ‘dënohet’ në frymën e fundit

Një gol i Guye në pjesën e parë dhe një tjetër i Messit në pjesën e dytë i dhanë...

Iu vra kolegu, zbardhet dëshmia e shefit të krimeve: I riu na qëlloi direkt, si përfunduam në kanal

Shefi i Krimeve në Lezhës Leonard Palushi i cili ka parë me sy ekzekutimin e nënkomisarit Saimir Hoxha në Lezhë ka treguar se ai...

Vrasja e oficerit/ Reagon Saimir Tahiri: Prehu në paqe miku im i panjohur, pagove me jetë

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka reaguar pas vrasjes së nënkomisarit Saimir Hoxha në Lezhë. Përmes një postimi Tahiri shkruan se ai do të jetë...

E rëndë në spitalin e Pogradecit, mësuesja 46-vjeçare ndërron jetë në rrethana të paqarta, familjarët akuzojnë mjekët

Një ngjarje e rëndë është regjistruar sot në spitalin e qytetit të Pogradecit. Mësohet se një grua e moshës 46-vjeçare me profesion mësuese ka...

Sherri në trafik ‘tërbon’ ish-futbollistin e njohur turk, nxjerr armën dhe vret 1 person e plagos 4 të tjerë

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Turqi. Mediat lokale atje, shkruajnë se ish-futbollisti, Sezer Ozturk, ka vrarë me armë zjarri një person dhe...

Lajme të tjera

Web TV