Mjeti i vetëm për të zvogëluar ndikimin e Covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Paolo Pigozzi, mjek nutricionist dhe fitoterapeut: Si ta mbani sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të fortë

Sistemi imunitar është munguesi më i madh në debat këto ditë, në kërkim të ilaçit për të luftuar virusin. Megjithatë, varet shumë nga ky koleksion qelizash, kimikatesh, etj. Këtu janë të gjitha parimet për ta mbajtur atë të shëndetshëm dhe të fortë.

Siç më ka ndodhur mua, mendoj se u ka ndodhur edhe disa lexuesve që t’i bëjnë vetes një pyetje në ortekun e informacionit që, së bashku me virusin, pothuajse na ka mbingarkuar në kohët e fundit: “Sepse në javët e fundit pak ose asgjë nuk është sugjeruar në mënyrë që të gjithë të mund të përmirësojnë përgjigjen e sistemit tuaj imunitar?” Unë e kuptoj që në tërbimin e pandemisë, ky ishte ndoshta një problem dytësor krahasuar me urgjencën për të shpëtuar jetën e atyre që mbërritën në dhomën e urgjencës.

Megjithatë, me pak refuzim më të fortë, më duket një pyetje e arsyeshme, duke pasur parasysh se, në pritje të përfundimit të gjykimeve të vazhdueshme mbi efektivitetin e ilaçeve të vjetra dhe të reja ose mbi vaksinat e ardhshme, efikasiteti i sistemit imunitar është aktualisht mjet unik për të moduluar ndikimin e virusit në organizëm dhe për të zvogëluar rrezikun e pasojave katastrofike. Vetë fakti që shumica e të vdekurve në këtë epidemi janë persona të moshuar dhe / ose përgjithësisht tashmë të sëmurë, e bën të qartë se aftësia e trupit për të menaxhuar problemin është një aspekt thelbësor. Dhe kjo vlen si për këtë, ashtu edhe për urgjencat e tjera shëndetësore që janë të mundshme ose ka të ngjarë të shfaqen në vitet e ardhshme. Për të mos përmendur që një sistem i mirë imunitar mbetet vendimtar jo vetëm në urgjencat e mëdha infektive, por edhe kundër ftohjeve, infeksioneve të sinusit dhe ndikimeve të ndryshme që, për pjesën më të madhe të vitit, janë pjesë e jetës së përditshme të shumë njerëzve.

Ja disa shënime mbi sistemin imunitar. Do të shohim se si është bërë, si funksionon, si ta mbajmë efikas, si zvogëlohet aftësia e tij për të mbrojtur trupin, etj.

Para së gjithash, kujdesi mjedisor

Në origjinën e epidemive, pak a shumë të mëdha që janë zhvilluar në dy dekadat e fundit, (Sars, A / H1N1, Mers-CoV, Zika) ka pasur gjithmonë viruse që kanë kryer të ashtuquajturat “kërcim specie”. Kjo do të thotë se ata kanë kaluar nga rezervuari i kafshëve (zogj, derra, shkop, etj.) në organizmin njerëzor. Ky pasazh lehtësohet shumë nga prishja e ekuilibrit midis njeriut dhe natyrës dhe praktika e agresionit dhe shkatërrimit të habitateve natyrore që i ashtuquajturi globalizim i ka lejuar dhe përshpejtuar shumë. Nëse specia njerëzore pushton dhe komprometon stabilitetin e mjediseve gjithnjë e më të gjera natyrore (asgjë nuk duket se shpëtohet: pyje të virgjër, toka të kultivuara, pole veriore dhe jugore, liqene, pyje, oqeane, qiell, etj.), kontakti dhe takimi me kafshët e egra, në të cilën rri virusi i panjohur për njeriun (i cili për këtë arsye ende nuk ka zhvilluar një reagim adekuat imunitar) bëhet gjithnjë e më i mundshëm.

Kjo është arsyeja pse disa thonë se antivirusi më i mirë është një pyll i shëndetshëm. Nëse, përveç viruseve, ne gjithashtu mendojmë për bakteret, duhet të reflektojmë në çështjen e madhe të rezistencës ndaj antibiotikëve. Gjeneruar gjithashtu nga praktikat e zakonshme në bujqësinë intensive, me administrimin sistematik dhe parandalues ​​të antibiotikëve tek kafshët, thjesht për t’i bërë ato të mbijetojnë deri në therje. Praktikë që zgjedh në mënyrë të pashmangshme bakteret rezistente, me rreziqe epidemike, që është e vështirë të parashikohen. Në Evropë, 33,000 njerëz vdesin në vit për shkak të rezistencës ndaj antibiotikëve, 10,000 në Itali vetëm.

 

Pastaj vaksinat dhe maskat

Së dyti, ka vaksina, të cilat nuk janë ende në dispozicion për Covid-19. Dhe ato nuk do të zgjasin të paktën rreth 12 muaj, nëse miratohen procedura të nxituara, në vend të 2 viteve të zakonshme që kërkohen normalisht. Duke shpresuar që të gjenden një herë, ato do të ruajnë efektivitetin e tyre për një kohë të gjatë, pasi viruset koronavirusë kanë aftësinë të mutohen shumë lehtë dhe shpejt. Në vendin e tretë të masave që kufizojnë dëmin janë ato me të cilat jemi njohur muajt e fundit: distancimi shoqëror, izolimi i të sëmurit, pastrimi i ambienteve me dezinfektues, aparate për frymëmarrje dhe kujdes intensiv, larje duarsh, etj. Për të kompletuar rrethin, gjejmë maska, doreza, kostume dhe përparëse plastike, të cilat janë të domosdoshme natyrisht, por duhet të jetë e qartë se kur na duhen qindra-miliona maska, ilaçe dhe mijëra vende të ICU do të thotë që nivelet e tjera të parandalimit nuk kanë qenë funksionale dhe kanë dështuar. Sistemi imunitar është një rrjet kompleks i integruar, i përbërë nga kimikate (pështymë, sistem plotësues, lizozimë, antitrupa, etj.), qeliza (neutrofile, bazofile, makrofage, limfocite, etj.) dhe disa organe të veçanta (nyjet limfatike, bajamet, timusi) , shpretka, palca e kockave, etj.). Detyra e tij është të mbrojë integritetin e organizmit nga çdo formë e agresionit kimik, traumatik ose infektiv.

Lexo edhe :  Si asnjëherë më parë/ Messit nuk i mbahen nervat, godet kundërshtarin dhe e plas përtokë (Video)

 

Si funksionon

Sistemi imunitar normalisht është në gjendje të dallojë strukturat e organizmit ose ato të jashtme të trupit dhe të pranishme në mjedis (për shembull polenin dhe ushqimin) por që normalisht nuk përbëjnë një rrezik. Prandaj, këto struktura mund ose duhet të ruhen. Përkundrazi, ka struktura të brendshme ose të jashtme në trup (tumore, ndotës, disa mikroorganizma) të cilat, nga ana tjetër, provojnë se janë të dëmshme për trupin. Kundër kësaj të fundit, sistemi imunitar aktivizon proceset e neutralizimit ose eliminimit, përgjithësisht të bazuara në zhvillimin e fenomeneve inflamatore. Dukuritë, ato inflamatore, janë shumë të dobishme kur kanë një kohëzgjatje të shkurtër dhe një intensitet që lidhet me aftësinë e trupit për të “menaxhuar”, por mund të zbulojnë aspekte problematike kur intensiteti është i tepërt (kjo ka ndodhur me ata që kanë vdekur nga kjo pandemi) ose zgjasin shumë gjatë. Për më tepër, inflamacioni kronik me intensitet të ulët, i pranishëm në trup, pa prodhuar simptoma të rëndësishme dhe i prodhuar kryesisht nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme, është në bazën e pothuajse të gjitha sëmundjeve kronike dhe degjenerative më të shpeshta sot si ato: kardiovaskulare, artikulare, alergjike, neurologjike, tumorale, etj.

 

Kur funksionon mirë?

Një sistem i tillë kompleks dhe i artikuluar varet, për funksionimin e tij korrekt, jo nga një faktor i vetëm, por nga bashkëjetesa dhe ndërveprimi i ndërsjellë i elementeve dhe kushteve të ndryshme. Në veçanti dhe kryesisht nga një dietë e mjaftueshme në sasi dhe me cilësi të mirë, e përbërë nga ushqime natyrore dhe të plota (integrale); nga një qëndrim i mjaftueshëm në ajër të hapur që lejon, ndër të tjera, një prodhim normal të vitaminës D; nga një sasi e përshtatshme e pushimit dhe gjumit, gjithashtu për të kompensuar dhe ekuilibruar situatat stresuese tepër të zgjatura. Në fakt, dihet që stresi është jashtëzakonisht i zgjatur dhe, mbi të gjitha, nuk parandalohet dhe / ose kompensohet siç duhet nga sjelljet dhe praktikat e përshtatshme (përveç pushimit dhe gjumit, gjithashtu aktivitet fizik jokonkurrues, meditim, lutje, teknika relaksimi , etj.) ndikon negativisht në efikasitetin imunitar.

Kur funksionon keq?

Mund ta themi thjesht: kur nuk plotësohen kushtet e mësipërme. Kjo është kur mungon dieta për sa i përket marrjes totale të energjisë, por edhe kur (një dukuri shumë më e shpeshtë në vendin tonë) nevoja për mikroelementë nuk është e kënaqur. Kjo është, kur vitaminat, mineralet, enzimat, flora bakteriale, substancat mbrojtëse të pranishme mbi të gjitha në ushqimet bimore, etj. Por jini të kujdesshëm: edhe një dietë tepër e bollshme dhe / ose e paekuilibruar për shkak të kalorive dhe proteinave shtazore të tepërta (mish, djathë) ndërhyn në efikasitetin e sistemit imunitar. Gjithashtu nuk ndihmon për të kaluar shumë kohë brenda, për punë ose studim, por shpesh edhe thjesht nga përtacia kur preferojmë të përdorim kohën e disponueshme para një ekrani. Në fakt, në vendet e zhvilluara, dihet prej kohësh që mbipesha, alkoolizmi dhe përdorimi i drogës janë shkaqet më të zakonshme të një funksioni të mangët imunitar (The American Journal of Clinical Nutrition, gusht 1997).

 

Burimi ilfattoquotidiano.it  

Të fundit

Horoskopi ditor, 22 janar 2021

Dashi Mbajini sytë hapur drejt mundësive të reja në sferën sentimentale dhe jetoni çdo gjë që do ju vijë përpara....

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai ka rrëfyer dhe disa detaje...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit. Zoti Biden pritet...

Lajme të tjera

Web TV