Me dafinë dhe kanellë, si të përgatisni çajin që ju dobëson

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Çaji me dafinë dhe kanellë është një pije e shkëlqyer, plot vlera ushqyese dhe që mund të favorizojë humbjen e peshës.

Që të dyja këto bimë aromatike luajnë një rol të rëndësishëm në aparatin tretës, duke përshpejtuar dobësimin. Nëse ky çaj kombinohet me një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, atëherë organizmi do të pastrohet lehtësisht, do të përmirësohet tretja dhe do të digjet yndyra e tepërt.

Për të përgatitur një çaj dobësues, mjafton një shkop kanelle, pesë gjethe dafine dhe rreth një litër ujë.

Përgatitja është e thjeshtë, vendoseni ujin që të ziejë dhe hidhni kanellë dhe dafinë, duke e lënë për 15 minuta të vlojë.

Më pas lëreni të ftohet dhe filtrojeni para se ta pini. Mund ta ruani edhe në frigorifer, në rast se nuk keni mundësi ta përgatisni të freskët.

Shmangni pirjen e këtij çaji gjatë shtatzënisë, ushqyerjes me gji, nëse vuani nga gastriti, ulcera, koliti apo sëmundje të tjera neurologjike./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Horoskopi ditor, 22 janar 2021

Dashi Mbajini sytë hapur drejt mundësive të reja në sferën sentimentale dhe jetoni çdo gjë që do ju vijë përpara....

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai ka rrëfyer dhe disa detaje...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit. Zoti Biden pritet...

Lajme të tjera

Web TV