Ekzekutimi i perandorit Maurice, si i dha fund epokës së Antikitetit Klasik

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Më 27 nëntor të vitit 602, perandori romak bizantin Maurice detyrohet të shikojë ekzekutimin e 6 djemve të tij, para se edhe atij t’i pritej koka; trupat e tyre u hodhën në det dhe kokat u ekspozuan në Konstandinopojë; bashkëshortja Konstantina dhe tre bijat e tyre u vendosën në një manastir.

E gjithë kjo ndodhi, pasi Maurice dekretoi qëndrimin e ushtrisë gjatë dimrit përtej Danubit, për të ndalur valën e fiseve nga lindja, por ushtarët të lodhur nga disa muaj luftimesh dhe në prag të dimrit, u rebeluan. Mbreti persian Khosrau II i përdori këto përçarje për të rifilluar një luftë kundër Perandorisë.

Pozita gjeografike e Bizantit, e cila shtriu zotërimet e saj në dy kontinente – në Evropë dhe Azi, dhe nganjëherë shtriu pushtetin në rajonin e Afrikës, e bëri këtë perandori si një lidhje midis Lindjes dhe Perëndimit. Bifurkacioni i vazhdueshëm midis botëve lindore dhe perëndimore u bë shumë historike e Perandorisë Bizantine. Përzierja e traditave greko-romake dhe lindore la shenjën e saj në jetën shoqërore, shtetësinë, idetë fetare dhe filozofike, kulturën dhe artin e shoqërisë bizantine. Megjithatë, Bizanti shkoi vetë rruga historike, në shumë mënyra të ndryshme nga fatet e vendeve të Lindjes dhe Perëndimit, të cilat përcaktoheshin veçoritë e kulturës së saj.

Historianët thonë se vrasja e perandorit Maurice ishte një pikë kthesë në histori, sepse lufta romake – persiane i dobësoi të dyja perandoritë, duke bërë të mundur vendosjen përgjithmonë të fiseve sllvavëve në Ballkan dhe duke hapur rrugën për zgjerimin arab/musliman.

Vdekja e perandorit Maurice, për historianët, shënon edhe fundin e epokës së Antikitetit Klasik.

Të fundit

Rita Ora përfundon në librat shkollorë të Spanjës

Së fundmi po bën xhiron e rrjetit lajmi se Rita Ora duket ka përfunduar në librat shkollorë në Spanjë. Një...

“M’fal emocion që s’e kam ditur që ekziston” Ledri Vula i dedikon vargjet e ëmbla së bijës

  Sara Hoxha dhe Ledri Vula u bënë prindër për herë të parë në fillim të dhjetorit. Që nga ai moment, dyshja nuk është kursyer...

Moderatorja shqiptare e thotë troç, ja sa energji harxhohet gjatë seksit

Moderatorja e njohur, Elona Duro ka zbuluar se sa kalori harxhon njeriu nga marrëdhënia seksuale. E ftuar në 'Ftesë në 5', Elona Duro, Raina Kovaçi...

U infektua për herë të dytë nga COVID-19, ndërron jetë pacienti

Autoritetet gjermane janë vënë në alarm nga mutacioni i ri i virusit që po përhapet me shpejtësi dhe po infekton mijëra njerëz çdo ditë. Një...

Derby është i kuq/ Partizani mposht Tiranën, përleshen tifozët

Partizani dhe Tirana janë përballur me njëra-tjetrën në takimin që mbylli javën e 15-të të Kategorisë Superiore e Kampionatit Kombëtar të Futbollit, të luajtur...

Lajme të tjera

Web TV