Gjendet skeleti i një balene antike 3000-5000 vjeçare në Tajlandë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Skeleti i një balene të vjetër 3000-5000 vjeçare është gjetur në bregun e Bangkokut perëndimor.

Mediat e huaja bëjnë me dije se skeleti është gjetur nga arkeologet në Tajlandë të cilët e kanë cilësuar si një zbulim të madh.

Skeleti është 12 metër i gjatë dhe besohet se i përket një balene ‘Bryde’. Ajo çfarë i ka bërë më shumë përshtypje arkeologëve ishte skeleti i paprekur dhe thuajse perfekt.

Ndër të tjera arkeologët theksojnë se një zbulim i tillë do të hedhë më shumë dritë mbi të shkuarën./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

E reja u vetëvra bashkë me foshnjën 1-vjeçare, publikon foton e Pamela Mërtirit

Ajo që shihni në foto është Pamela Mërtiri, 34-vjeçarja me profesion farmaciste e cila ditën e premte, u vetëhodh...

Tre persona mbetën të vrarë nga të shtënat me kallashnikov drejt autobusit në Kosovë, policia jep detajet: Po hetojmë…

Ngjarja e rëndë e regjistruar mbrëmjen e djeshme ka tronditur opinion publik në mbarë vendin. Tre persona mbetën të varë si pasojë e një...

“Sfidat e jetës të Seit Boshnjakut”

Promovimi i librit “Sfidat e jetës të Seit Boshnjakut” u krye me pjesëmarrjen e shumë intelektualëve të shquar dhe artistëve të mëdhenj të Teatrit...

Dy vjet nga tërmeti/ Politika e përçarë edhe në fatkeqësi

Dy vjet pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, Lulzim Basha dhe Edi Rama mbajnë qëndrime që përplasen me njëri tjetrin në sjelljen e realitetit...

15 marrëveshjet që u firmosën dje mes qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës

Qeveria e Shqipërisë dhe e Kosovës janë mbledhur dje në Elbasan për të miratuar disa marrëveshje që lehtësojnë qytetarët e dy vendeve. Gjatë konferencës...

Lajme të tjera

Web TV