Australia harron pandeminë, qytetarët dynden në plazhe

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Australianët u zhytën në det për tu freskuar me nisjen e valës së parë të të nxehtit të sezonin veror.

Temperaturat shkuan në 47 gradë celcius në disa pjesë të Uellsit të Ri Jugor, rajoni më i populluar i këtij shteti.

Në Sidnej, termometri shënoi mesatarisht 40 gradë. Në shumë qytete të Australisë është vënë në zbatim urdhëri për një ndalim total të zjarreve, teksa ekipet e emergjencave përgatiten për më të keqen.

Në mendjen e tyre janë akoma imazhet e tmerrshme të sezonit të “ferrit” të përjetuar në zjarret sezonalë të vitit të kaluar.

Qytetarët duket se e kanë lënë pas pandeminë koronavirus. Kjo shqetëson autoritetet shëndetësore pasi kanë vënë re mos respektim të distancimit fizik.

Për të monitoruar sjelljet e banorëve po përdoren dronë në plazhe dhe vende të tjera publike.

Situata me pandeminë koronavirus në Australi paraqitet e qetë, por autoritetet i druhen një shpërthimitë ri të infeksionit për shkak të grumbullimeve masive të qytetarëve./.Re.D/Fjala.al

 

Të fundit

Shembet çatia e shkollës, 12 persona dërgohen me urgjencë në spital (Video)

Dymbëdhjetë persona, përfshirë nëntë fëmijë, janë plagosur pasi çatia e një shkolle në Florida u shemb pjesërisht. Incidenti ndodhi në...

Kamioni përplas 65-vjeçarin me biçikletë, mësohet gjendja e tij

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Durrës ku ka mbetur i plagosur një 65-vjeçar. Burime zyrtare nga policia e Durrësit bënë me dije...

Ndryshon rregullorja/ Prekjet me dorë të topit, ja kur do të quhet penallti

Prekja e topit me dorë në zonë gjatë viteve të fundit është interpretuar në mënyra të ndryshme dhe ka pasur shumë pakënaqësi, teksa federatat...

Kush janë dy të rinjtë shqiptarë që u vranë me armë brenda makinës së tyre (Emrat+Foto)

Dy persona të moshës 24 dhe 28-vjeç kanë mbetur të vrarë nga një përleshje e armatosur që ka ndodhur në mëngjesin e sotëm në...

Tea dhe Bearti rikthehen në ‘Përputhen’

E papritur, por e vërtetë! Tea dhe Bearti do të rikthehen në “Përputhen”. Lajmin e ka bërë të ditur vetë autorja e programit, Olsa...

Lajme të tjera

Web TV