test

Meta komenton raportin e Dick Marty-t: Akt që u shërben armiqve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka qënë ditën e sotme në qytetin e Vlorës në kuadër të ditë së pavarësisë së Shqipërisë.

Gjatë fjalës së tij, Presidenti ka komentuar raportin e Dick Martyn, teksa është shprehur se ky është një akt që u shërben armiqve.

S’kemi kohë për të humbur me akte që u shërbejnë armiqve të Shqipërisë. Nuk i shërbejnë as Shqipërisë as shtetit të Kosovës as unitetit kombëtar”, tha Meta.

Ndërkaq, gjatë deklaratës së tij, Presidenti e ka cilësuar këtë 28 nëntor si të veçantë dhe ka premtuar se 28 nëntori tjetër do të jetë ndryshe.

Ky është një 28 nëntor i veçantë sepse vetëm 3 muaj më parë festuam 100 vjetorin e çlirimit të Vlorës. Jo rastësisht këto dy ngjarje të mëdha lidhen me Vlorën dhe jam këtu për t’u përulur me nderimin më të madh, jo vetëm për ata që shpallën pavarësisë por edhe ata që dhanë jetën për të arritur deri të Dita e Pavarësisë, dhe ata që ndihmuan për ta mbrojtur pavarësinë e shpallur nga Ismail Qemali. Pavarësia dhe sovraniteti duhen ruajtur si sytë e ballit. Është një ditë që na fton edhe për të reflektuar edhe për t’u bashkuar së bashku”, shtoi ai./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

4 arsyet psikologjike pse gocat qajnë kur kanë ditëlindjen

Me siguri që edhe ju i keni parë videot e ditëlindjeve që qarkullojnë në platformat Reddit apo TikTok, ku shumica e gocave shfaqen duke...

Lajme të tjera

Web TV