Basha takim në Lezhë: Kjo situatë duhet të marrë fund!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, zhvilloi takime me qytetarët dhe bizneset në Lezhë.

Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha thekson se “Të mbetur pa punë dhe të braktisur nga qeveria Rama, që nuk jep ndihmë as për biznesin, as për familjet, ata kanë shkurtuar deri në 70% të fuqisë punëtore”.

“Në Lezhë u takova me qytetarë dhe biznese të goditur dhe të varfëruar nga kriza. Biznesi fason është në gjendje të rëndë. Të mbetur pa punë dhe të braktisur nga qeveria Rama, që nuk jep ndihmë as për biznesin, as për familjet, ata kanë shkurtuar deri në 70% të fuqisë punëtore. E njëjta situatë dhe tek bizneset në qendër të Lezhës. Ata po vuajnë pasojat e krizës ekonomike 7 vjeçare, që bashkë me pandeminë po e çojnë biznesin e vogël drejt falimentimit.

Shqipëria është vendi ku qeveria ka dhënë ndihmën më të vogël për biznesin dhe qytetarët, siç e konfirmoi dhe FMN. Qeveria Rama ka dhënë më pak ndihmë se Kosova dhe Maqedonia, edhe pse e ka buxhetin më të madh se këto dy vende fqinje. Dhe kjo, sepse Rama ka vendosur që paratë t’i çojë për tendera dhe koncesione korruptive, për udhëtime luksi dhe arredime zyrash, ndërsa shqiptarët po vuajnë për të siguruar ushqimin bazë.

Kjo situatë duhet të marrë fund. Qytetarët shqiptarë meritojnë një qeveri që kujdeset për ta, jo për vete. Biznesi meriton një qeveri në krah të tij! Ne do t’i japim fund keqqeverisjes dhe paratë që sot shkojnë për inceneratorët e PPP-të korruptive, do t’u kthehen shqiptarëve, do të shkojnë për punësim dhe zhvillim.
Është koha ta ndalim të keqen që po rrënon vendin, ta ndryshojmë Shqipërinë dhe të sjellim shpresë të re për shqiptarët.”,
shkruan Basha.

Lexo edhe :  Spiropali: Skënderbeu ynë është i paharruar dhe i pavdekshëm

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Partizani/ Daja: Nuk e vendos derbi se cila skuadër do ta sfidojë Vllazninë kryesuese

Do të jetë Partizani pritës të enjten, në derbin e madh të kryeqytetit ndaj Tiranës, që do të zhvillohet...

“ Joe , ti e di që un fitova” mesazhi në letrën që Trump i la Biden

“Joe, ti e di që unë fitova”. Ka qenë ky mesazhi që pak më parë bëri bujë në mediat botërore pas letrës së fundit...

Nuk do ta besoni dot! Shikoni çfarë ndodh në Parlamentin Europian

Komisioneri Evropian për Punët e Brendshme, suedezja Ylva Julia Margareta Johansson, ka habitur në Parlamentin Europian, ku gjatë një pushimi në një seancë plenare,...

Biden president i SHBA-së /Balla: Një zë kryesor mbështetës i kauzës shqiptare për pavarësimin dhe shtetin e pavarur të Kosovës

Kryetari i Grupit Parlamemtar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar pas ceremonisë së inagurimit të Presidentit të ri të SHBA, Joe Biden. Përmes një...

E papritura/Para se të largohej nga detyra, Trump zgjati mbrojtjen e Shërbimit Sekret për fëmijët e tij

Përpara se Donald Trump të largohej nga detyra, ai nënshkroi një memorandum që shtrin mbrojtjen e Shërbimit Sekret të SHBA me gjashtë muaj për...

Lajme të tjera

Web TV