Gjykata e Posaçme nis gjyqin për tre zyrtarët e Tatimeve, u merrnin para bizneseve që të mos u vendosnin gjobë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gentian Elezi, Artan Kroj dhe Petrit Hoxha janë tre ish-zyrtarë e Drejtorisë së Tatimeve në Durrës, për të cilët Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) ka nisur gjykimin.

Tre inspektorët e Tatimeve të Durrësit u arrestuan dy vite më parë pasi duke shfrytëzuar detyrën u merrnin para bizneseve në mënyrë që të mos iu vendosnin gjobë. Ata janë filmuar në atë kohë nga pronari i një biznesi, në momentin kur kërkonin para.

Policia në atë kohë bënte me dije se Gentian Elezi, Artan Kroj dhe Petrit Hoxha, në bashkëpunim me njëri-tjetrin duke shpërdoruar detyrën kërkonin dhe ju merrnin ryshfet bizneseve gjatë inspektimit të tyre, shuma në vlera monetare që shkonin deri në 200 000 lek për çdo rast.

SPAK i akuzon tre ish-zyrtarët e Tatimeve për korrupsion dhe ndikim të paligjshëm. Përgjimi i telefonave dhe survejimi, zbuloi skemën e zhvatjes së parave të biznesve nga tre të akuzuarit.
l.m/Fjala.al


Të fundit

Vrau gruan shtatzënë, vajzën 5 vjeçe dhe vjehrrën, ekzekutohet 45-vjeçari

Texas ka ekzekutuar një të dënuar me vdekje, i cili vrau gruan e tij shtatzënë, vajzën pesë vjeçare dhe...

EURO 2020/ Franca humbi nga Zvicra, tifozët francez kërkojnë anulimin e ndeshjes

Zvicra bëri një arritje të madhe në Europianin ë këtij viti, teksa eliminoi në fazën e 1/8-ve Francën, pas penaltive, pasi ndeshja ishte mbyllur...

Xhaçka në Forumin e Prespës: Shpresojmë që BE të ndryshojë dhe të na japë datën për Konferencën e Parë

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë fjalës në panelin “Ndërtimi i Besimit Përmes Dialogut” që u zhvillua në Maqedoninë e Veriut, tha se ka...

“Çmenden” fansat, Rihanna pozon me të brendshme të tejdukshme (Foto)

Rihanna ka nisur promovimin e linjës së saj të re të të brendshmëve. Mësohet se linja e re, ka ngjyrat e flamurit të komunitetit...

Ra në depresion pas lindjes, nëna 28-vjeçare mbyt tre fëmijët e saj

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Los Anxheles, ku një 28-vjeçare ka mbytur tre fëmijët e saj, përfshirë dhe një foshnjë të porsalindur. Nga...

Lajme të tjera

Web TV