Në Angli japin lajmin e shumëpritur: Vaksina e ‘Pfizer’ mbërrin brenda disa orësh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zv/shefi mjekësor i Anglisë, Jonathan Van-Tam dha lajmin  e mirë se vaksina e Pfizer për COVID-19 mbërrin brenda disa orësh në ishull.

“Ne presim që të marrim vaksinën Pfizer shumë shpejt në Britani dhe dua të them brenda disa orësh, jo ditësh.” deklaroi ai për radion e BBC

Van-Tam ka thënë se Anglia nuk do të presë disa ditë për të provuar vaksinën, teksa Departameni i Shëndetit të Britanisë së Madhe dje konfirmoi se fillimisht do të jenë 800 mijë doza të saj, të mjaftueshme për të vaksinuar 400 mijë qytetarë.

Ai u shpreh i sigurt se në ditët në vijim edhe SHBA me BE do e miratojnë vaksinën e prodhuar nga Pfizer/ AstraZeneca.

Ditën e djeshme Britania e Madhe fitoi garën në perëndim për të miratuar një vaksinë ndaj COVID-19 për raste emergjente. Javës tjetër pritet që të kryhen vaksinimet e para.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

“PD-së i kanë rënë kolonat e shtëpisë” Topalli flet për “përçarjen e së djathtës”

Kryetarja e Partisë “Lëvizja për Ndryshim” thotë se bashkimi i së djathtës është i rëndësishëm por thekson se nuk...

“Ti je dashuria ime” Vajza e vogël i dhuron lule Ramës

Teksa ka inspektuar pasditen e sotme në Qendrën Shëndetësore në Rrogozhinë, Kryeministri Rama ka gjetur 'fansen' e tij më të vogël.  Një vajzë i...

Murati lë pa fjalë Sindin: Po veshe të shkurtra, koka në Stamboll

Një nga djemtë që i është bashkuar së fundmi spektaklit ‘Përputhen’ është Murati. Ai menjëherë ka fituar simpatinë me qetësinë e tij, por habiti...

E pazakontë në Vlorë/ Bujar Leskaj i Pd-së shpërndan librin e Biden , jep autografe pa qënë ai autori

  Bujar Leskaj në Vlorë duke shpërndarë librin e Joe Biden Ditën e sotme është zyrtarizuar Joe Bide, si presidenti i 46-të i SHBA. Në të njejtën...

“Ça kujtoni ju?!”, aktori Xhevair Zeneli: Në SHBA kam punuar në ndërtim, roje…

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai ka rrëfyer dhe disa detaje...

Lajme të tjera

Web TV