COVID-19/ Turqia në izolim gjatë fundjavës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Turqia gjatë kësaj fundjave është futur në izolim, pasi rastet e reja me koronavirus dhe vdekjet, kanë shënuar numra rekord ditët fundit.

Masa e izolimit gjatë fundjavës është e dyta, pasi edhe në muajin maj Turqia mbylli fundjavën. Shteti prej 83 milionë banorësh ka regjistruar të premten 32,736 raste të reja. Kjo shifër është më e larta e regjistruar, që prej se u paraqit pandemia në muajin mars.

Numri i viktimave të premten ishte 193, ndërkaq numri i përgjithshëm i vdekjeve në Turqi nga COVID-19 ka arritur në 14,509.

Ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu është cituar të ketë thënë se shumica e njerëzve po e respektojnë këtë masë, raporton agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu.

Turqia është shteti i katërt në botë me numrin më të lartë të rasteve të reja, pas Shteteve të Bashkuara, Indisë dhe Brazilit, tre shtete këto që kanë numër më të lartë të popullsisë krahasuar me Turqinë.

Herën e fundit kur Turqia kishte aplikuar masën e izolimit gjatë fundjavës në qytetet e mëdha ishte në muajin maj.

Të hënën presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan njoftoi të hënën për izolimin gjatë fundjavës. Ai tha se të gjitha masat kundër koronavirusit po merren me kujdes, me qëllim që të minimizohet ndikimi në ekonomi./Re.D/Fjala.al


Të fundit

‘100 ditë, 100 arritje’/ Rama: 8 milionë turistë do të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të...

“Një për të gjithë e të gjithë për një”/ Nga fjalët e ngrohta të nënës së tij, Anetës dhe të Lindës, tek kujtimet e...

Kryeministri Edi Rama, e ka nisur mëngjesin e sotëm me një video të veçantë të jetës dhe karrierës së tij politike. Gjatë videos me fjalët...

Deklarata e Xhelal Mziut/ Reagon ashpër Mero Baze: Urdhri është ‘vrisni këdo që dyshoni’

Analisti dhe gazetari Mero Baze ka reaguar ashpër pas publikimit të një videoje, ku drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun Dibër, Xhelal Mziu...

Shokon Xhelal Mziu: Kemi ngritur grupet tona dhe çdo person i dyshimtë do ta pësojë njëlloj si ai i Elbasanit

Një ngjarje e rëndë tronditi Elbasanin dy ditë më parë (21 prill 2021) ku mbeti i vrarë me armë zjarri Pjerin Xhuvani. Xhuvani u...

Gjesti i turpshëm para grave dhe vajzave, ja si justifikohet Lulzim Basha

Bëri 'xhiron' dje në rrjetet sociale një video e kreut të PD-së, Lulzim Bashës, teksa bënte një gjest aspak të hijshëm, në sy të qindra grave...

Lajme të tjera

Web TV