Covid/ Rusia fillon vaksinimin nga Moska, 70 qendra që ndihmojnë procesin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rusia po fillon programin e saj të vaksinimit Covid-19, me klinikat në Moskë të cilat kanë prioritet ata që janë më të rrezikuar nga virusi.

Sputnik V, është vaksina që po përdor Rusia, vaksinë e cila  publikoi rezultatet e saj në muajin gusht.

Sipas studiuesve, kjo vaksinë është 95% efektive dhe nuk shkakton efekte anësore të mëdha.

Prodhuesit pritet të bëjnë gati dy milion doza të vaksinës deri në fund të vitit.

Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin, i cili bëri me dilje fillimin e vaksinimit , tha se vaksina  po i  ofrohej Moskës me 13 milion banorë, fillimish për ata që  punojnë në shkolla, në shërbimin shëndetësor dhe punonjësve socialë.

Një platformë online lejon banorët e qytetit me profesionet e mësipërme të moshës 18-60 vjeç të rezervojnë takime falas në 70 pika të caktuara për vaksinim përreth qytetit./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Peshëngritje, Evagjeli Veli, e bronztë në Evropianin e Moskës, 29-vjeçarja ngjitet në podium

Kuqezinjtë e peshëngritjes nisin konkurrimin, 29-vjeçarja ngjitet në podium në shkëputje. Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, po zhvillohet Kampionati...

Rruga e mbushur me gëzhoja/ “Kumbari” i Shkodrës u ekzekutua pa mëshirë me kallashnikov

Rruga Shkodër-Koplik në fshatin Dobraç i Ri është mbushur me gëzhojat e kallashnikovit që i morën jetën Bardhok Pllanajt mbrëmjen e sotme rreth orës...

Futbolli i sallës, Shqipëria, me shumë mungesa në dy sfidat e radhës të Eliminatoreve

Trajneri i Kombëtares së futbollit të Sallës shpall listën për përballjen me Kroacinë dhe Ukrainën. Në kuadër të përgatitjeve për dy ndeshjet e ardhshme...

Luhen 3 ndeshjet e fundit, mbyllet java e 26-të e Kategorisë Superiore

Me 3 takimet e luajtura të dielën, është mbyllur edhe java e 26-të e Kategorisë Superiore, e cila, sidoqoftë, pas dy ndeshjeve të së...

Johnson tregon ku mund të shkojnë me pushime anglezët me pasaportat-Covid

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, pritet të qartësojë nëse britanikët mund të nisin sezonin e pushimeve në muajin maj. Johnson, do t’i drejtohet...

Lajme të tjera

Web TV