Dieta si të digjni dyfish kalori duke ndjekur këtë këshillë para mëngjesit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi të fundit, ekziston një mënyrë për të djegur dyfish kaloritë me dietën e zakonshme: thjesht ndiqni një këshillë përpara mëngjesit.

Dieta: dihet mirë që praktikimi i fitnesit brenda ose jashtë është shumë i rëndësishëm për mirëqenien fizike dhe mendore. Në këtë mënyrë, në të vërtetë, ju mund të relaksoheni, të vendosni tensionet tuaja të përditshme pas jush dhe të jetoni më qetësisht.

Prandaj ka shumë përfitime që mund të gjenden duke kryer aktivitete fizike. Edhe më shumë mund të gjenden në rast se luani sport para mëngjesit. Në këtë mënyrë është në të vërtetë e mundur të digjni dyfish kaloritë.

Këto janë rezultatet e një studimi të kryer nga universitetet e Bath dhe Birmingham. Ky test u krye nga një grup shkencëtarësh për gjashtë javë në 30 burra të shëndoshë ose të ndarë në dy grupe.

Gjysma nga këta të trajnuar para mëngjesit, ndërsa në grupin tjetër mbetën ata me stilin e jetës që kishin më parë. Numrat që janë mbledhur dhe që janë botuar në ‘Gazetën e Endokrinologjisë Klinike dhe Metabolizmit’ nuk lanë dyshim.

Të dhënat e hulumtimit në fjalë nxorën në pah se në grupin e parë u shfaq reaktivitet më i madh i insulinës. Ky rezultat tregoi një aftësi më të lartë për të djegur dyfish sasinë e yndyrës kur luanin sport përpara mëngjesit./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV