Kompania kineze merr me qira për 99 vite ishullin australian, banorët protestojnë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një kompani ndërtimi kineze e quajtur “China Boom” ka marrë me qira për 99 vite ishullin Kesëick në Australi, që i përket shtetit të Queensland.

Ishulli është pothuajse i paprekur, me ujërat e kaltra dhe balenat që shpeshherë shfaqen edhe në breg, duke e bërë një destinacion shumë të preferuar për turistët.

Por banorët e këtij ishulli, të cilët nuk janë më shumë se 100 persona, kanë protestuar për mënyrën se si kjo kopmani po i detyron të shesin shtëpitë e tyre.

Ata thonë se momentalisht asnjë turist nuk mund të futet në ishull pasi kompania e ndërtimit e ka bllokuar, ndërsa shtojnë se po u bëhet presion që të largohen nga banesat e tyre.

“Është e qartë që nuk na duan këtu, duan ta destinojnë ishullin vetëm për turizmin kinez”, denoncon një nga banorët.

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV