Kriza nga COVID/ Ky shtet gjen zgjidhjen, u merr lekë të pasurve për të paguar furnizimet mjekësore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Argjentina ka kaluar ligjin e ri të taksimit të njerëzve më të pasur, për të paguar furnizimet mjekësore dhe masat lehtësuese mes pandemisë së koronavirusit në vijim.

Senati i vendit kaloi sot ligjin e veçantë të quajtur “taksa e milionerëve” për pagesën e vetme, që duhet të bëhet nga çdo person me asete më shumë se 200 milionë pesos ($2.5 milionë) ku përfshihen rreth 12,000 njerëz në vend.

Argjentina ka regjistruar deri tani 1.5 milionë infektime dhe rreth 40,000 vdekje nga koronavirusi.

Ajo është një nga vetëm pesë vende të botës që ka kaluar 1 milionë infektime nga sëmundja, nga popullata e saj prej 45 milionë.

Masat e izolimit ka dëmtuar rëndë ekonominë me rritje të papunësisë dhe niveleve të varfërisë, që kanë shtuar borxhin publik.

Një nga autorët e ligjit tha se masa përfshin vetem 0.8% të taksapaguesve.

Agjencia AFP raportonte se nga paratë e akumuluara, 20% do të përdoren për furnizime mjekësore, 20% për subvencione ndaj bizneseve të vogla e të mesme, 20% për bursa studentore, 15% për zhvillime sociale, dhe 25% të mbetura për sipermarrje të gazit natyror.

Qeveria e presidentit të qendrës së majtë Alberto Fernandez, shpreson të mbledhë 300 miliardë pesos.

Grupe opozitare kanë kundërshtuar ligjin pasi dekurajon investitorët e huaj, duke u trembur se taksa nuk do të jetë thjesht “një pagesë e vetme”.

Partia e qendrës së djathtë ‘Juntos por el Cambio’ e përshkruante taksën “masë konfiskuese”.


Të fundit

Milan rikthehet në Champions League, Verona ‘djeg’ Napolin dhe shpëton Juven (Rezultatet)

Teksa lufta për titull dhe ajo për mbijetesë ishte mbyllur, në javën e fundit ishte në lojës Champions League,...

Tronditet Shijaku, shpërthim me lëndë plasëse pranë banesës së 36-vjeçarit

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur mbrëmjen e sotem në Shijak. Mësohet se shpërthimi ka ndodhur pranë banesës së 36 vjeçarit O.V, por fatmirësisht...

Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi juaj: një ishull idilik grek...

1 mln injektime deri në qershor/ Mbi 4 mijë vaksinime sot, më shumë se 716 mijë nga fillimi i fushatës

Ka shkuar në më shumë se 717 mijë numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër pandemisë së koronavirusit. Nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”...

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që u shpallën fitues në Eurovizion...

Lajme të tjera

Web TV