Shahisti Kasparov ndihmon filmimet në serinë e Netflix-it

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Legjenda ruse e shahut, Garry Kasparov, këshilloi krijuesit e serisë së Netflix-it, “The Queen’s Gambit”, për t’u siguruar që loja në këtë seri televizive të ishte e saktë dhe tërheqëse.

Seria tregon ngritjen e një vajze të talentuar amerikane që u bë sfiduese e kampionit botëror sovjetik në Moskë.

Kasparov i tregoi Radios Evropa e Lirë se si ai ndihmoi që loja e shahut në këtë seri të bëhej më e besueshme./rel/

Të fundit

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Lajme të tjera

Web TV