Cilat janë pasojat për ata që janë infektuar me koronavirus

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Frika për tu infektuar nga Covid-19 është më e madhja për momentin. Përveç rrezikut që sjell në jetën njerëzore, ka shumë frikë që mbush kokën e njerëzve. Cilat janë pasojat për ata që janë infektuar me këtë sëmundje? A ka ndonjë rrezik për sistemin riprodhues mashkullor dhe femëror nëse kontraktoni koronavirusin?

Hulumtimet e shkencëtarëve

Shkencëtarët kinezë nga Wuhan zhvilluan hulumtime mbi pacientët e rinj meshkuj për të kuptuar nëse virusi mund të ketë pasoja negative në pjellori. Dihet që receptorët ACCE2 (enzimat) janë rrugët e hyrjes së koronavirusit në trupin e njeriut. Këto enzima janë të pranishme në pjesë të ndryshme të trupit të njeriut. Ka në mushkëri, veshka, zemër dhe organe të tjera. Ato gjenden gjithashtu në enët e gjakut, pra, edhe në testikuj.

Prandaj, studimi kinez konfirmoi se pacientët e prekur nga ky virus gjithashtu pësuan dëmtime në veshka. Për më tepër, ata sugjerojnë mbajtjen e sistemit riprodhues nën mbikëqyrje mjekësore, si gjatë fazës së sëmundjes ashtu edhe më pas, për të shmangur praninë e ndonjë dëmtimi të testikujve. Por deri më sot, nuk ka asnjë konfirmim se koronavirusi në të vërtetë mund të rrezikojë pjellorinë mashkullore.

Çfarë thotë Ministria Italiane e Shëndetësisë

A është e vërtetë që koronavirusi i bën burrat sterilë?

Ministria italiane e klasifikon këtë deklaratë si të rreme. Më 26 Mars 2020, Ministria deklaroi se nuk ka asnjë konfirmim shkencor se personat e seksit mashkull ose femër mund të vuajnë nga infertiliteti për shkak të koronavirusit. Për shkak se virusi është relativisht i ri, nuk jemi të sigurt për pasojat që mund të ketë pas infektimit. Ka shumë studime në proces për të zbuluar efektet e dëmshme në trupin e njeriut.

Lexo edhe :  Putin përgjigje ndaj Perëndimit: Raketat bien në të gjithë Ukrainën

 Burimi: proiezionidiborsa.it/fjala.al


Të fundit

Horoskopi ditor, e shtunë 28 janar 2023

Dashi Do të ketë një mënyrë për të qartësuar disa gjëra që ju mundojnë. Në punë mund të jeni surpriza...

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0 për skuadrën e Pep Guardiolës,...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Lajme të tjera

Web TV