Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

Coronavirusi, rregulli për të shmangur ngjitjen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Joshua D. Rabinoëitz dhe Caroline R. Bartman janë përkatësisht profesor i kimisë dhe gjenomikës dhe studiuese në të njëjtën disiplinë. Në një editorial të ”New York Times” ata merren me një aspekt që nuk është marrë shumë në konsideratë kur diskutohet rreziku i koronavirusit të ri SARS-CoV-2: sasinë e virusit ndaj të cilit jemi ekspozuar. “Si me çdo helm tjetër, viruset zakonisht janë më të rrezikshëm në sasi më të mëdha. Ekspozimet e vogla fillestare kanë tendencë të çojnë në infeksione të buta ose asimptomatike, ndërsa doza më të mëdha mund të jenë vdekjeprurëse”, shpjegojnë ata. “Hyrja në një ndërtesë ku dikush ka qenë me koronavirus nuk është aq e rrezikshme sa të ulesh pranë atij personi të infektuar për një orë udhëtimi me tren.”

Kjo është arsyeja pse punonjësit e shëndetit (mjekët, infermierët, asistentët por edhe personeli i pastrimit në spitale) janë në mesin e personave më të rrezikuar dhe që duhet të mbrohen siç duhet. Gjithashtu kjo është arsyeja pse distancimi shoqëror dhe masat higjienike janë të rëndësishme: veshja e maskës, larja e duarve dhe veprime të ngjashme, pasi edhe kur nuk mund të mbroheni plotësisht nga virusi, zvogëloni dozën ndaj së cilës ekspozoheni. Kjo do të thotë se duhet kujdes i veçantë për të parandaluar ekspozimin ndaj dozave të larta të SARS-CoV-2, të cilat kanë shumë gjasa të  jenë të larta në ndërveprime të ngushta mes njerëzve, siç janë takimet për një kafe, bare të mbushur me njerëz, si dhe qëndrimi në një dhomë me gjyshen dhe prekja e fytyrës së saj, pasi keni marrë një sasi të të konsiderueshme të virusit në duart tuaja, – shpjegojnë dy shkencëtarët.

Lexo edhe :  Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur motorët

Ndërveprimet ndërpersonale janë më të rrezikshme në hapësira të mbyllura dhe në një distancë të shkurtër, me një përshkallëzim të dozave që rritet me kohën e ekspozimit. Sa i përket ndërveprimeve kalimtare që shkelin rregullin e mbajtjes së një metri distancë midis tij dhe të tjerëve, si pagesa në supermarket, ato mund të shkelen për afate të shkurtra, duke synuar rregullin “vetëm gjashtë sekonda”.

Në të kundërt, do të thotë që disa gjëra që na frikësojnë mund të jenë më pak të rrezikshme nga sa mendojmë (megjithëse me njohuritë e deritanishme nuk ka siguri absolute). “Rrobat dhe paketimet e ushqimeve që i janë ekspozuar dikujt me virus duket se paraqesin një rrezik të ulët, shtojnë dy studiuesit. Njerëzit e shëndetshëm që janë së bashku me ata të infektuar në dyqanet ushqimore ose në vendin e punës kanë një rrezik të tolerueshëm, për sa kohë që marrin masa paraprake siç janë veshja me maska kirurgjikale dhe largimi”. Këto janë të gjitha indikacionet e përgjithshme që do të nevojiten edhe pasi të ketë mbaruar faza më akute e urgjencës.

 Burimi: corriere.it/fjala.al

Të fundit

Emma Roberts ndan lajmin e ëmbël me fansat: Jam fejuar

Aktorja e njohur, Emma Roberts është fejuar me partnerin e saj Cody John, siç ka bërë të ditur në...

Tre shenjat e Horoskopit që kthehen gjithmonë te ish partneri

Vazhdimi pas ndarjes nuk është gjithmonë i lehtë, veçanërisht nëse i përkisni një prej shenjave të mëposhtme që lehtë rrëshqasin prapa në marrëdhënie. Po, ndonjëherë...

Ja pse nuk duhet të flini me dritën ndezur!

Rritja e ekspozimit ndaj dritës gjatë natës gjatë orës 12:30 dhe 18:00 është e lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të...

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Ushqimi i falsifikuar është një industri shumë miliarda dollarësh. Çdo ditë, konsumatorët mashtrohen të blejnë ushqime të etiketuara dhe të falsifikuara pa e vënë...

Moska arrin marrëveshjen e radhës me Kievin, shkëmbehen dhjetëra të burgosur lufte

Moska ka shkëmbyer 95 robër lufte ukrainas për një numër të barabartë të të burgosurve rusë, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes të mërkurën. Trupat janë transportuar...

Lajme të tjera

Web TV